Kazaa se zapsala do povědomí uživatelů internetu jako jeden z mála portálů, kde bylo možné zdarma si obstarat hudební soubory a filmy. Kazaa se kvůli tomu dostala na pranýř, kritice nahrávacích firem a snahám jejích právních zástupců službu deaktivovat ale dlouho odolávala.
Software Kazaa vymyslela a distribuovala společnost Sharman Networks, ta ale nyní tvrdí, že po dohodě s nahrávacím průmyslem se bude snažit problém internetového pirátství vymýtit. Software tedy bude vyvíjet dál, avšak jeho součástí budou účinné ochranné prvky, které znemožní pořizování pirátských kopií.
Naprostou většinu peněz, které Kazaa zaplatí, získají nahrávací firmy. Pro tvůrce filmů je podle soudních dokumentů určena pouze malá část. Kazaa ani zástupci Sharman Networks ale urovnání sporu nekomentovali, protože jeho součástí jsou i dílčí dohody, které nejsou určeny ke zveřejnění, píše agentura AP.
Přistoupením na dohodu tedy končí letitý spor mezi společností Sharman Networks a nahrávacími podniky. Na Sharman byly podány žaloby prakticky v celém světě a majitelům firmy hrozily velmi tvrdé tresty. Kazaa se dříve chlubila tím, že její software byl stažen celkem 389 milionkrát, a její síť Fast Track dokázala propojit desítky miliony počítačů najednou.
"Služby založené na krádeži se začnou buď chovat legálně, anebo zmizí. Trh založený na zákonných normách začíná vypadat opravdu slibně," prohlásil ředitel společnosti Recording Industry Association of America (RIAA) Mitch Bainwol. RIAA je obchodní skupinou, která hájí zájmy většiny velkých nahrávacích společností.
Podle ředitele organizace Motion Picture Association of America (MPAA) Dana Glickmana je možné dohodu považovat za důležité vítězství v historii právních sporů. Sharman mimo jiné slíbil, že bude s držiteli licencí jednat o podmínkách jejich využití k další distribuci, takže Kazaa by mohla začít fungovat podobně jako třeba služba iTunes společnosti Apple.
"Dohoda je začátkem nové éry spolupráce mezi službami na sdílení souborů a zábavním průmyslem," prohlásila ředitelka společnosti Sharman Networks Nikki Hemmingová. Kazaa tak podle ní bude spolupracovat s dodavateli obsahu ku prospěchu zákazníků, obchodních firem i umělců.
Americký nejvyšší soud loni rozhodl, že zábavní průmysl má právo žalovat všechny technologické firmy, které svým uživatelům umožňují prostřednictvím internetu krást hudbu a filmy. Podobný software jako je Kazaa distribuuje i společnost StreamCast, ovšem pod názvem Morpheus. Začátkem července rozhodl jiný americký soud, že firmu StreamCast lze rovněž zažalovat.