Téma týdne: Letní potíže s dopravou
Nový silniční zákon, platný od druhé poloviny letošního roku, se okamžitě stal jedním z nejdiskutovanějších témat posledních týdnů. Jeho podpisem chtěli naši zákonodárci docílit vyšší bezpečnosti na tuzemských komunikací, což se jim podle prvních výsledků zřejmě podařilo. Ovšem více než na bezpečnost má nový zákon vliv na plynulost provozu, jelikož řada řidičů jezdí pomaleji, než zákon umožňuje. Důvodem je strach. Nejeden řidič díky obavám ze ztráty bodů a tučné pokutě ubere na rychlosti více než je nutné a uchýlí se v mnohých případech k bezdůvodně pomalé jízdě, než aby riskoval, že jej překročení povolené rychlosti o pár kilometrů bude stát bodový postih a nějakou tu tisícikorunu.
Nový silniční zákon přinesl celou řadu dosti podstatných změn. Jednou z nich je i vyšší pravomoci dopravních policistů, stejně tak i městských strážníků. Jak se však bránit v případě, že se vás policista rozhodne pokutovat, aniž byste si byli vědomi dopravního přestupku či jiného porušení zákonů a jste si stoprocentně jisti, že jste žádný prohřešek nespáchali?
Slušnost především …
Pro zastavení vozidla nemusí mít policista zvláštní důvod. Důvodem může být i dohlížení nad bezpečností a plynulostí silničního provozu. Když už vás silniční kontrola zastaví a požaduje zaplacení pokuty za přestupek, kterého si nejste vědomi, základním pravidlem je především slušnost. Urážkami a arogantním chováním jej jistě nepřesvědčíte o tom, že jste daný přestupek nespáchali. Takové jednání vyvolává dusnější atmosféru, které vyřízení situace příliš nenapomůže. To však neznamená, že byste si měli nechat vše líbit a ve všem s policistou souhlasit. Pokud jste jiného názoru než policista, nebojte se dát váš nesouhlas najevo.
Když se tedy s policistou neshodnete, měli byste jednoznačně říci, že nesouhlasíte a nejste ochotni přijmout trest, a své vyjádření zaznamenat do příslušného policejního protokolu. Stejně tak odmítněte zaplatit blokovou pokutu. Jejím uhrazením totiž stvrzujete, že s udělenou sankcí souhlasíte a takto vynaložené prostředky už vám nikdo nevrátí.
Správnímu řízení se nevyhnete
Pokud se tedy neztotožníte s názorem policisty a odmítnete zaplatit stanovenou pokutu, počítejte, že bude následovat správní řízení. V tom příslušné pracoviště obecního úřadu projedná váš domnělý přestupek a rozhodne o vaší vině či nevině. Samotný postup úřadu i praxe naznačuje, že policistovi se věří více než řidiči. Bude-li policista tvrdit, že řidič přestupek spáchal, ve většině případů správní orgán rozhodne v tom smyslu, že policista nemá potřebu lhát a jeho verze je tedy pravdivá. Výpověď policisty pořád stojí o něco výše než výpověď řidiče. Proto při dokazování vaší neviny není od věci vzít si svědka, který byl v inkriminované době přítomen na místě činu a může vaše nespáchání přestupku potvrdit.
V případě, že se vám nepodaří v rámci řízení obhájit svůj názor, budete muset pokutu zaplatit. Neznamená to automaticky částku vyšší, než byla původní bloková pokuta. K určitému navýšení však přece jen dochází, jelikož je třeba zohlednit správní poplatek.
Rada závěrem …
Pokud vám však přece jen noha na plynu zůstane o něco déle, anebo jste si vědomi spáchání jiného přestupku, pak je rozumné přistoupit na tvrzení policisty a navrhovanou pokutu zaplatit. Správní řízení by v takovýchto případech mohlo být poněkud náročnější, ať už finančně či časově.
Zdroj informací: příloha MF Dnes, www.silnicnizakon.cz
Další finanční tipy a triky najdete na http://www.finance.cz/aktuality//>.