Návrh na konkurz podaly firmy Bohemia Crystal Group, Sklárny Kavalier a likvidátor společnosti. "Důvodem konkurzu je předlužení, Skloexport Group nemá prostředky na pokrytí stamilionových dluhů," řekl tehdy ČTK likvidátor Ladislav Vaculík. Podle obchodního rejstříku sice firma disponuje základním kapitálem 3,179 miliardy korun, podle Vaculíka však takové jmění ve skutečnosti nikdy neměla.
Machinacemi kolem společností Skloexport a Skloexport Group se od loňského září zabývá Krajský soud v Liberci. Obžaloba viní ze zneužívání informací v obchodním styku a porušování povinností při správě cizího majetku pět osob. Miroslavu Krajsovi, Petru Švecovi, Miloši Tůmovi, Lukáši Rázlovi a Adéle Olivové hrozí až 12 let vězení.
Regina Rázlová se kvůli nemoci líčení neúčastní. Bude souzena odděleně. V březnu ovšem Rázlová vyhrála soudní při u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Česká republika musí zaplatit bývalé herečce odškodnění 150.000 korun za to, že tuzemská justice nedokázala ani téměř po osmi letech kauzu vytunelovaného libereckého podniku uzavřít.
Společnost Skloexport byla ještě v polovině 90. let 20. století největším českým vývozcem skla. V roce 1995 uskutečnila zakázky za 3,7 miliardy a hospodařila se ziskem kolem 58 milionů korun. Pak se ale začalo její hospodaření zhoršovat. O tři roky později klesly tržby na méně než desetinu. Skloexport dlužil Komerční bance a Živnobance dohromady téměř 1,4 miliardy korun a další tři čtvrtě miliardy státu.
Firmu Skloexport Group založila podle Lukáše Rázla rodina s cílem oživit tuzemský sklářský průmysl a zachránit vývozní firmu, jež se dostala na pokraj bankrotu. Majetek Skloexportu včetně ochranných známek měl být po ocenění vložen do Skloexport Group. Firma za to měla získat akcie, kterými měla splatit dluhy. Z celého záměru ale nakonec zůstala jen prázdná společnost s obrovskými dluhy.