MMF: Deflace v Japonsku je minulostí, ekonomiku čeká další růst

28.07.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 28. července (ČTK) - Deflační vývoj, který sužoval Japonsko od konce minulého desetiletí, je u konce a ekonomika je na cestě dalšího silného růstu. Ve svém novém hodnocení Japonska to dnes oznámil Mezinárodní měnový fond. Nezaměstnanost se drží blízko osmiletého minima a růst HDP je blízko tří procent. Na této úrovni by měl setrvat i letos.

Nezaměstnanost je nyní mírně nad čtyřmi procenty, zatímco v květnu byla přesně na čtyřech procentech. V takové situaci je podle MMF situace na trhu práce poměrně napjatá. Ekonomiku, jejíž tempo růstu se v posledních letech zvyšuje, táhnou především investice a soukromá spotřeba.

Jádrová inflace, která nebere v úvahu kolísavé ceny energií a čerstvých potravin, se podle MMF prokazatelně dostala do kladných čísel už loni v listopadu a letos v květnu meziročně vystoupila na 0,6 procenta. V poklesu sice pokračuje deflátor HDP, deflátor domácí poptávky se však dál nepatrně zvyšuje.

Ostatní indikátory, které se používají k měření cenových výkyvů, podle MMF ukazují jasný růst inflačních tlaků. Rostou i ceny pozemků ve městech a zastavily tak propad, který trval asi 15 let.

Kurz japonského jenu je nyní v reálném vyjádření k dolaru o téměř sedm procent slabší než byl před rokem. Po snížení kurzu zhruba o 15 procent jen za loňský rok japonská měna v letošním roce vykazuje mírný růst vůči dolaru a odráží tak posun názoru trhu na další vývoj. Pokračující růst ekonomiky s sebou zřejmě přinese i růst úrokových sazeb v Japonsku.

Finanční a korporátní sektor v Japonsku je nyní v nejlepším stavu za více než deset let. Díky přísnější regulaci se poměr klasifikovaných úvěrů v bankách do letošního března snížil pod dvě procenta všech poskytnutých úvěrů. Intenzivní restrukturalizace ve firmách zajistila růst zisků na nové rekordní hodnoty a zvýšení produktivity.

Současná měnová politika Bank of Japan je podle MMF vhodně zvolená a banka zajistila i pozvolný přechod od kvantitativního uvolňování měnové politiky směrem k jejímu zpřísňování. Fiskální konsolidace podle názoru MMF pokračuje rychlejším tempem, než si úřady stanovily, v ekonomice nicméně dál přetrvává značná nerovnováha.

Za vážný problém fond považuje zadlužení vlády, které dosahuje zhruba 90 procent HDP. To je jedna z nejvyšších hodnot mezi vyspělými zeměmi. Nutné jsou podle ředitelů výkonné rady MMF další reformy finančního sektoru, které urychlí rozvoj akciových trhů a zlepší odolnost systému vůči vnějšímu šoku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK