ČEPS odhaduje ztráty kvůli výpadku proudu na desítky milionů Kč

30.07.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 30. července (ČTK) - Úterní mimořádně velký výpadek elektřiny v České republice bude pro společnost ČEPS, která je správcem sítí vysokého napětí, znamenat ztrátu několik desítek milionů korun. Společnost musela nakupovat elektřinu ze zahraničí, potřebný proud získala z Polska, Slovenska a Německa. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl generální ředitel ČEPS Vladimír Tošovský.

Do ztrátového hospodaření se ale podle něj společnost nedostane. Loni zvýšila čistý zisk meziročně zhruba o čtvrtinu na 2,45 miliardy Kč. Celkové výnosy vzrostly meziročně o 4,3 procenta na 15,98 miliardy korun.

Kolaps sítě způsobil ztrátu i řadě firem, z nichž některé zvažují žalobu na ČEPS. Domácností se výpadek proudu dotkl tím, že pro ně bylo dočasně odpojeno hromadné dálkové ovládání ohřevu teplé vody.

Výpadek se týkal celé republiky. ČEPS brzy odpoledne vyhlásil stav nouze a odvolal jej ve 23:00, kdy se situace přenosové soustavy výrazně zlepšila. Výpadek nastal kvůli přetížení sítě a kumulaci menších výpadků některých přenosových vedení; ke krizi přispěla zřejmě i tropická vedra.

Bezprostřední příčinou, která následně způsobila kolaps sítě, bylo přetržení lana jednoho přetíženého vedení ve středních Čechách. Na vyhodnocení přesných příčin tým odborníků společnosti ČEPS ještě pracuje, řekl Tošovský. Výsledky firma podle něj zveřejní na pondělní tiskové konferenci.

"Prvopočátek jeden jediný neexistuje. Celý problém nastal souhrou několika faktorů. Jednak přetížení, jednak technické poruchy a jednak i počasí se podepsalo na tom, že jsme přišli v průběhu velice krátké doby o šest vedení," poznamenal Tošovský. Výpadek vedení pak způsobil potíže s vyvedením elektřiny od výrobků v ČR k tuzemským spotřebitelům.

Poruše podle generálního ředitele společnosti ČEPS zabránit nelze. Lze ale podniknout kroky, které povedou k tomu, že následky poruchy budou co nejmenší. Vyhlášením stavu nouze je standardním, zákonným krokem, dodal.

Případné investice do přenosových technologií je podle Tošovského řešit komplexně v celé Evropě a nikoliv pouze v České republice. "V drtivé většině naše přenosová soustava zvládá požadavky, které jsou na ni kladeny," uvedl. Tzv. úzké místo pro přenos elektřiny je podle něj například v Rakousku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK