Společnost TNK-BP vznikla v roce 2003 spojením ruských aktivit britské BP a ruské skupiny Alfa miliardáře Michaila Fridmana. Akcionáři TNK-BP ovládají také 50 procent firmy Slavněfť.
Ruská vláda se v poslední době snaží dostat pod svou kontrolu strategická odvětví, mezi kterými je těžba a distribuce ropy na jednom z čelných míst. Přesto není angažmá významného představitele Západu v podobné firmě výjimečné. Předsedou dozorčí rady nyní stavěného Severoevropského plynovodu z Ruska do Německa se loni stal německý kancléř Gerhard Schröder.
Podle ruského deníku Izvestija je angažmá šedesátiletého Robertsona svázáno se snahami Alfy rozšířit své působení v zemích jako Ukrajina či Gruzie, které nyní usilují o vstup do NATO. List předpokládá, že finanční skupina Alfa v podobných zemích lobuje nejen za zájmy své, ale i za "zájmy Západu".
"To, že někdejší hlavní představitel NATO bude odpovídat za strategii jedné z největších ruských společností zabývajících se přírodními zdroji, skupinu Alfa zřejmě netíží. Příchod významného expředstavitele aliance do TNK-BP je svým způsobem příznak. Ne nadarmo se říká, že někdejší pracovníci tajných služeb nikdy neodcházejí do důchodu," komentuje deník Robertsonovu novou práci.
Společnost TNK-BP loni produkovala v průměru 1,58 milionů barelů ropy denně.