"Domníváme se, že průměrná cena bude kolem 42,8 eura (1220 Kč) za megawatthodinu," řekl analytik Wood&Company Tibor Bokor. Loni dosáhla průměrná cena asi 36 eur (1030 Kč). Petr Novák z firmy Atlantik FT odhaduje zdražení na 13 až 14 procent. "Neočekávám tak prudké růsty jako na Slovensku či v Maďarsku, protože v tuzemsku je na rozdíl od těchto zemí přebytek kapacit," vysvětlil Novák. Například v Maďarsku ceny elektřiny na příští rok vzrostou skoro o 19 procent.
Patnáctiprocentní růst cen předpokládá analytik Global Brokers Tomáš Kaňka. "Čím více to bude nad touto hodnotou, tím lépe pro akcionáře ČEZ. Samozřejmě ale tím hůře pro odběratele," uvedl Kaňka s tím, že se na aukci projeví výrazný hlad po elektřině.
Odborníci se domnívají, že nedávný rozsáhlý výpadek dodávky elektřiny nebude mít na cenový vývoj příliš vliv. "Odběratelé se do budoucna nebudou podobných stavů obávat a nemají k tomu ani výrazný důvod," řekl Novák. Pokud by k výpadku někdo přihlížel, tak by se to podle něj projevilo spíše vyšším než očekávaným růstem ceny elektřiny. "Takový subjekt by chtěl u ČEZ nasmlouvat vyšší objem, který by mu firma musela dodávat," doplnil Novák.
Aukce virtuální elektrárny nabídne asi dvacítce zájemců kapacitu 400 megawattů, tedy stejně jako loni. Před rokem obchodníci svými nabídkami zvýšili velkoobchodní cenu elektřiny o 14,8 procenta.