Ve struktuře zbrojní produkce zaujímala loni skoro čtvrtinový podíl munice následovaná zbraněmi a zbraňovými systémy. Největším odběratelem s téměř 37 procenty bylo ministerstvo obrany. Necelých 40 procent loňské produkce tuzemské společnosti vyvezly, nejvíce pak leteckou techniku, zbraně a zbraňové systémy.
Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) zdůraznil, že Česká republika respektuje mezinárodní dohody a kontroluje vývoz. Licenční pravidla podle něj ale české firmy neomezují, všude podle něj pro zbrojaře platí stejné podmínky. "Každý zná pravidla a situaci v místech, kam zbraně směřují," konstatoval s tím, že o zakázky ve státech, kam je vývoz povolen, je mezi zbrojaři ostrá soutěž. Za úspěšný projekt označil vývoz radiolokátorů.
Pokles zbrojní produkce v tuzemsku pokračuje již čtvrtý rok. Loni 26 největších podniků v oboru, které tvoří přes 90 procent trhu, vyrobilo zbrojní techniku za 2,84 miliardy korun. To znamená meziroční pokles skoro o 22 procent, informoval minulý týden Jaromír Culek z oddělení obranného průmyslu ministerstva průmyslu a obchodu.
Jedním z hlavních důvodů poklesu je podle něj trend snižovat rozpočty na obranu v Evropě. Soudí, že už také naprostá většina firem přistoupila ve svých programech i na civilní výrobu. "Toto je cesta, jak eliminovat snižující se poptávku po zbraních. Podniky mají technologické vybavení pro produkci špičkových civilních výrobků," řekl Culek. Příkladem může být Zeveta Bojkovice, která se před několika lety úspěšně zaměřila na strojírenskou výrobu komponentů pro automobilový průmysl.
Největšími výrobci v oboru byly loni Česká zbrojovka Uherský Brod a Tatra Kopřivnice.