Do dvou let začne vypínání analogové TV; lidé prý netuší, co bude

02.08.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 2. srpna (ČTK) - Zřejmě do dvou a půl let ztratí milion a čtvrt lidí na Trutnovsku a širokém okolí možnost sledovat současné analogové zemské televizní vysílání. Pokud si nepořídí zařízení označované jako set-top box či kvalitnější televizor, nebudou mít ani přístup k nastupujícímu zemskému TV vysílání šířenému digitálně. Obyvatelům přinese digitalizace mimo jiné výrazně vyšší počet volně přístupných programů oproti současným čtyřem. O tom, že diváky v regionech čeká velká změna, jsou přesvědčeni zástupci regionů, nicméně říkají: Lidé nemají tušení, co je čeká.

Český telekomunikační úřad v podobě Technického plánu přechodu, který dal v úterý k veřejné diskusi, navrhuje, aby byl zemský analogový TV signál po Trutnovsku (v prosinci 2008) postupně vypnut v okolí Sušice, Prahy a Brna (všude v únoru 2009), dále v okolí Plzně (květen 2009), Ostravy (v červnu 2009), Jihlavy (v lednu 2010), Českých Budějovic (v srpnu 2010), Zlína a Jeseníku (v obou případech v říjnu 2010).

Nejdříve však přijdou lidé o současný analogový TV signál na Domažlicku a Ústecku, a to kvůli koordinaci kmitočtů se sousedním Německem. "Nejsou to žádné konečné termíny, ale vypadá to tak, že v Domažlicích se analogové vysílání vypne asi na jaře 2007, na Ústecku asi s půlročním posunem," řekl šéf Rady ČTÚ Pavel Dvořák.

Starosta Telnice na Ústecku a bývalý senátor za KSČM Jaroslav Doubrava řekl, že lidí v regionech, kteří by tušili, co je čeká, je podle něj velmi málo, či téměř nikdo. "Obávám se, že až to padne s plnou parádou, a nebude to dlouho trvat, tak z toho bude celá řada lidí silně vyděšených," uvedl Doubrava.

Doubrava dodal, že pokud se začne s vypínáním analogového signálu již tak brzy, informační kampaň státu v tom případě již měla dávno běžet. Pokud budu mít v ruce nějaký kvalitní informační materiál, budu se snažit obyvatele Telnice a veřejnost obecně nějak informovat, dodal.

Pro sledování nastupujícího digitálního vysílání je nutné zapojit mezi anténu a televizor převaděč signálu, označovaný jako set-top box, jehož ceny začínají pod hranicí 2000 korun. Doubrava se ale obává, že lidé zareagují na poslední chvíli, a pak se může stát, že poptávka nebude stačit nabídce.

Obchodní řetězce s elektronikou se však na nástup digitalizace do regionů připravují. Mediální zástupce společnosti Datart ČTK řekl, že firma nabízí set-top boxy od základních modelů až po ty nejlépe vybavené ve všech svých 20 prodejnách - tedy i ve městech, kde dosud digitální vysílání není možné naladit. "Dalšímu rozšíření digitalizace se přizpůsobíme posílením skladových zásob," uvedl Jiránek.

Informační kampaň k digitalizaci chystá stát. Měla by začít již letos v září a bude mít několik etap. V první části lidem obecně řekne, co je to digitální vysílání, druhá část bude zaměřena na jednotlivé regiony. Končící vláda v květnu schválila pro první dva roky 185 milionů korun na financování kampaně, do roku 2009 by to mohlo být celkem 335 milionů.

V Ústí žádnou podobnou informační kampaň nechystáme, řekl mluvčí ústeckého magistrátu Milan Knotek. "To není naše role, to je záležitost státu," míní.

Knotek uvedl, že nástup digitálního vysílání pro jejich region znamená budování nových vysílačů. "Jsme připraveni umožnit těm, kteří to tady budou chtít zavést, veškeré podmínky k výstavbě vysílačů pro digitální vysílání," řekl Knotek. To podle něj například znamená urychlení územního a stavebního řízení, případnou rychlou změnou územního plánu nebo poskytnutí pozemku za výhodnější cenu.

Digitální zemské TV vysílání nabídne lidem až šestinásobek volně přístupných televizních programů oproti současným čtyřem ČT1, ČT2, Novy a Primy. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v dubnu udělila prvních šest licencí pro nové stanice.

Lidé tak dostanou možnost sledovat i plnoformátové stanice Febio TV, TV Barrandov a TV Pohoda, zpravodajskou Z1, hudební Óčko a regionální RTA. Digitálně budou vysílat i všechny čtyři současné programy České televize a Nova a Prima; ty navíc od poslanců dostaly jako bonus jednu licenci pro digitální vysílání navíc. Další licence zřejmě ještě vysílací rada udělí v budoucnu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK