Tempo růstu v sektoru služeb v eurozóně citelně ochladlo

03.08.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 3. srpna (ČTK) - Aktivita v sektoru služeb v zemích eurozóny v červenci značně polevila a hodnota indexu RBS/NTC, který tyto trendy sleduje, klesla na 57,9 z červnových 60,7 bodu. To je citelnější pokles, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters odhadli pokles v průměru jen na 60 bodů.

Navzdory výraznému poklesu indexu ale sektor služeb nadále vykazuje růst. Rozhodující je totiž hranice 50 bodů, která je předělem mezi růstem a poklesem. Pokud index zůstává nad 50 body, znamená to, že sektor pokračuje v růstu.

Sektor služeb je v západní Evropě velký a patří do něj řada ekonomických aktivit, počínaje leteckými společnostmi, přes ubytovací zařízení až po konzultační služby v odvětví vyspělých technologií. Indikátor během června vystoupil na šestileté maximum, z části se ale v jeho růstu odrážel vliv šampionátu ve fotbale, který pořádalo Německo.

Analytici nicméně podotýkají, že v eurozóně trvá silná poptávka a rostou i náklady, což by nemělo Evropské centrální bance bránit ve snaze zpřísnit měnovou politiku a snažit se tak zabránit výraznému růstu inflace. Očekává se, že ECB zvýší základní úrok již dnes, a to na tři procenta z dosavadních 2,75 procenta.

Poptávka spotřebitelů se sice mírně snížila, v červnu ji ale podporovalo právě konání šampionátu ve fotbale. "Hodně jich (dílčích indexů) je nižších než v květnu, což naznačuje širší oslabení aktivity," podotkl ekonom ústavu ABN Amro Dominic White.

Analytici také upozorňují, že pokud se k poklesu hodnoty indexu aktivity ve službách přidá rovněž pokles indexu aktivity ve zpracovatelském sektoru, dá se předpokládat, že růst HDP v eurozóně patrně kulminoval už ve druhém čtvrtletí. V tom případě by mohly polevit rovněž inflační tlaky a nebylo by nutné výrazněji zvyšovat základní úroky.

Hodnota základního indexu je nejnižší od letošního ledna. Dílčí index zaměstnanosti se snížil na 54 z červnových 56,6 bodu a dostal se nejníže od února. Cenový index polevil na 53,7 z 54,7 bodu, zatímco index očekávání se posunul na 65 z předchozích 64,1 bodu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK