Mluvčí ČOI Miloslava Fléglová řekla, že na Karlovarsku byl letos předražený každý desátý z 897 kontrolních nákupů. Celková hodnota předražených kontrolních nákupů v tomto regionu činila 20.326 korun, přičemž předražení činilo 1035 korun (5,1 procenta). Vysoký podíl předražených nákupů na Karlovarsku Fléglová přisoudila velkému počtu zahraničních turistů, které lze snadno ošidit, a časté obměně personálu v tamních restauracích a službách. Vysoké procento předražených nákupů bylo například také na Českobudějovicku (8,3 procenta).
Naopak na Královéhradecku bylo letos v prvním pololetí předraženo pouze 19 (1,6 procenta) z 1198 kontrolních nákupů. Hodnota předražených kontrolních nákupů byla 11.496 korun a předražení zde činilo 593,7 koruny (5,2 procenta). "Souvisí to (menší podíl předražených nákupů) zřejmě s nižší návštěvností tohoto kraje. Tamní podnikatelé si zákazníků více váží a nehazardují s jejich přízní, protože chtějí, aby se do jejich provozoven vraceli," uvedla Fléglová.
Dobře z pololetních kontrol ČOI vyšlo také Brněnsko, kde bylo předraženo 1,8 procenta kontrolních nákupů. Na Brněnsku ale inspektoři ČOI na druhou stranu zjistili nejvyšší míru předražení, a to 12,4 procenta.
Lidé by si podle Fléglové například při návštěvě restaurací měli hlídat správnou míru objednaných nápojů či jídel, vždy si vyžádat jídelní a nápojový lístek s cenami a hned na místě si zkontrolovat, zda jim obsluha správně naúčtovala útratu.
ČOI v prvním pololetí letošního roku provedla celkem 28.365 kontrol a na různé nedostatky přišla v 9936 případech (35 procent). ČOI za šest letošních měsíců uložila celkem 6181 blokových pokut v celkové hodnotě 5,5 milionu korun.
Loni ČOI provedla 57.387 kontrol a ve zhruba třetině případů zjistila porušení některého ze zákonů, na jejichž dodržování inspekce dohlíží. Podíl prohřešků na počtu kontrol v loňském roce vzrostl z předloňských 29,4 procenta na 34,3 procenta. V předchozích letech tento ukazatel naopak mírně klesal.