Téma týdne: Letní potíže s dopravou
Při dovolené hraje výběr dopravního prostředku velkou roli. Zvolíte auto, autobus, vlak, letadlo či něco jiného? Všechny druhy dopravy mají svoje pro a proti. Auto je rychlé, pohodlné, ale řízení je únavné a když nemáte klimatizaci, v létě skoro nesnesitelné. V autobusu řídit nemusíte, ale také si moc neodpočinete. Zvláště vysocí lidé, nebo rodiny s dětmi se dlouhodobých cest autobusem přímo děsí. Vlak je pohodlnější, ale také pomalejší a dražší...Co si teda vybrat? Letadlo? Cesta ve vzduchu je pohodlná a rychlá, ale také drahá. Nebo je to pouze zažité klišé? Všude kolem se na nás hrnou nabídky levných letenek. Kdo by odolal cenám v řádech stovek korun. Zkusme si trochu proklepnout ceny leteckých společností.
Na titulní stránce významného českého prodejce letenek nás lákají na cenu letenky do Paříže za 190 Kč. Za tuto cenu autobusem dojedeme tak maximálně z Prahy do Brna. Po kliknutí však zjistíme, že bychom letěli až v polovině listopadu a že nakonec zaplatíme 1124 Kč. V případě, že bychom se rozhodli, že chceme letět dříve (například příští sobotu), zaplatíme už 2724 Kč. Jak je to možné? Jedná se o klamavou reklamu?
Než se rozhodnete kývnout na nabídku levné letenky, uvědomte si, že se cena skládá nejen z jízdného, ale také různých poplatků. Mezi nejčastější patří: letištní poplatek, palivový příplatek, bezpečností poplatek a manipulační poplatek. Musíte též počítat s tím, že zkalkulovaná cena letenky je platná pouze v den stanovení. V dalších dnech dochází ke změnám z důvodu změny kurzu nebo zvyšování příplatků.
Palivový příplatek zavedly aerolinky v roce 2004 z důvodu stále rostoucích cen pohonných hmot. S tímto poplatkem se však velice zřídka setkáte u nízkonákladových leteckých společností. Palivový příplatek je nejvíce patrný u dálkových letů, a vzhledem k minulému vývoji cen ropy, už několikrát byl ve vlnách zvyšován. Aerolinky sice pokaždé upozorňují, že zvyšování je pouze dočasné, ale asi těžko můžeme očekávat, že by v nejbližší době došlo k významnějšímu poklesu cen ropy.
Manipulační nebo také transakční poplatek si k ceně letenky připočítává prodejce, přes kterého rezervaci a následný nákup provádíte. Byl zaveden poté, co některé letecké společnosti zrušily provize pro prodejce letenek. Výše tohoto poplatku se může výrazně lišit. Zpravidla platí, že nižší poplatek zaplatíme při zakoupení letenek přes Internet.
Praxe zveřejňovat v reklamách pouze jízdné není jenom v České republice. Tento problém se týká celé Evropy. Proto Evropská komise přijala návrh pro modernizaci legislativy společného trhu pro leteckou přepravu. Návrh má především zprůhlednit způsob jakým jednotlivé aerolinky zveřejňují ceny letenek. Výsledkem by mělo být zveřejňování úplných cen za letenku včetně všech poplatků.
Než však návrh schválí všechny členské státy Evropské unie, budeme muset počítat se zkreslujícími cenami uváděnými v reklamách.
Další finanční tipy a triky najdete na http://www.finance.cz/aktuality//>.