Urban tak reagoval na středeční aukci virtuální elektrárny, která od příštího roku stanovila růst velkoobchodních cen elektřiny o 17 procent. Pro domácnosti by to mělo být asi šest procent. Podle Urbana cena proudu pro domácnosti v příštím roce vzroste méně, než tomu bylo letos. "I poté zůstane cena elektřiny v České republice jednou z nejnižších v Evropě," uvedl ministr. Loni stoupla cena proudu pro domácnosti téměř o devět procent.
Stínový ministr průmyslu a obchodu Martin Říman považuje Urbanův návrh za "vysloveně socialistický". "Nejdříve peníze občanům vysokými cenami sebereme a pak jim část dáme zpět. Naše politika je opačná, my chceme peníze lidem nechat," uvedl Říman. Podle něj je nutné změnit systém tvorby cen. "Aukce virtuální elektrárny je alibismem antimonopolního úřadu, který ji nařídil," řekl Říman.
Bývalý šéf společnosti ČEZ Jaroslav Míl stanovování cen pomocí virtuální aukce rovněž odmítl. "Je to překonaný způsob, který vede k nepřiměřenému nárůstu cen elektřiny. Funguje to tak, jako když do restaurace přijede na oběd 100 lidí, vrchní ale řekne, že má pouze dvě jídla. Ta se samozřejmě vydraží za vysokou cenu, která je následně nabídnuta zbývajícím hostům," uvedl Míl.
ČEZ očekává, že růst velkoobchodních cen bude nakonec nižší, než signalizovala středeční aukce. "Bude to méně než 17 procent. Například loni vzrostla cena základního pásma o 15,1 procenta, ale cena celého mixu pro dodavatele koncovým zákazníkům se zvýšila jen o 14,3 procenta. Rozdíl v letošním roce bude ještě markantnější," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Ze statistiky Eurostatu vyplývá, že letošní ceny elektřiny pro domácnosti patří v tuzemsku mezi nejnižší v Evropě. Za jednu MWh česká domácnost zaplatí 98,5 eura, zatímco dánská, kde je elektřina v rámci EU nejdražší, 236,2 eura. Druhou nejdražší zemí je Itálie, kde domácnosti platí 210,8 eura, a třetí je Německo s 208,7 eura. Nejlevnější elektřina v EU je v Řecku, kde se za MWh platí 70,1 eura.