"Konvergenční program neobsahuje cílové datum přijetí eura. Nejde přímo o euro, ale o to, jak vytvořit ve veřejných financích podmínky, které zavedení eura umožní," řekl Gyurcsány maďarské tiskové agentuře MTI.
Maďarsko má po letech rozpočtové nedisciplinovanosti velké problémy s veřejnými financemi. Letos jejich deficit překročí osm procent HDP, což bude nejvíce v EU a mnohem více, než je povolené maximum tří procent. Vláda původně chtěla mít euro v roce 2010, od toho však již ustoupila.
Ekonomové za nejbližší možný termín přijetí eura pokládají léta 2013-2014, avšak tento týden guvernér centrální banky Zsigmond Járai uvedl, že zavedení eura v Maďarsku do roku 2013 je nereálné.
Dnešní sdělení premiéra je podle ekonomů pozitivním krokem. Umožní to totiž vládě soustředit se na snižování schodku namísto cílení na nerealistický termín pro euro. Kurz forintu tak na premiérovo prohlášení příliš nereagoval.
Gyurcsány nedávno oznámil plán na ozdravení veřejných financí, který počítá se zastavením růstu deficitu a potom s jeho snížením. Guvernér Járai označil nová opatření za kontraproduktivní, protože sníží konkurenci, zpomalí hospodářský růst a zvýší inflaci. Kroky vlády ale přivítal evropský komisař pro měnové záležitosti Joaquín Almunia
Slovensko chce přijmout euro v roce 2009, nový premiér Robert Fico však nedávno uvedl, že se tak stane, jen když to bude pro Slovensko výhodné. Česká republika by měla podle současné dosluhující vlády zavést euro v roce 2010.