"Zaměstnavatel neporušuje žádné z antidiskriminačních pravidel na evropské úrovni, pokud připojí Kuřáci nežádoucí," vysvětlila mluvčí v souvislosti s článkem v listu Financial Times, v němž komisař pro sociální záležitosti Vladimír Špidla tento týden projevil stejný názor.
Evropské právo zakazuje diskriminaci v zaměstnání i dalších oblastech na základě rasového či etnického původu, tělesného postižení, věku, sexuální orientace a náboženství či víry. Netýká se to však kouření, upozornil.
Celou záležitost rozpoutal květnový inzerát jedné irské firmy, jejíž ředitel prohlásil, že kuřáci jsou asociálové a vybírají si příliš zdravotní dovolené.
"Když si lidé zapálí v přestávce na kávu nebo i ve svém volném čase, pak se vrátí do kanceláře a smrdí. Máme jen velmi malou kancelář a pro ostatní personál by to bylo nesnesitelné," prohlásil tehdy ředitel. "Pokud ti lidé mohou ignorovat tolik varování a všechny ty důkazy, pak nemají dostatečnou úroveň inteligence, jakou požaduji. Kouření je idiotské."
Špidlovým prohlášením je rozčarována britská skupina na ochranu kuřáků Forest. "Všichni víme, že zaměstnavatelé diskriminují ve všech oblastech, od tloušťky po špatnou barvu vlasů... Když jsou lidé při vstupním pohovoru dotázáni, jestli kouří, doporučujeme jim lhát. Když jste společenský kuřák, který si zapálí cigaretu večer v baru, pak by se to vašeho zaměstnavatele nemělo týkat."
Špidlovo vyjádření může mít neblahý vliv, varoval ředitel Forestu Simon Clark. "Kdo bude další? Lidé, co pijí nebo jsou příliš tlustí?" Evropský zákon o lidských právech zaručuje právo na soukromý život, upozornil dále.