"Nechci předjímat, v pondělí budeme jednat," uvedl. "Když se budou dodržovat zákony, tak se jezdit může," řekl hejtman kraje Jiří Šulc.
Čtyřdenní kolaps autobusové dopravy v Ústeckém kraji postihl na 40.000 lidí. DPÚK tak splnil minulý týden svou výstrahu, že nebude jezdit, protože mu Ústecký kraj nezaplatil za ztrátu z osobní dopravy za poslední tři měsíce. Podnik žádá zhruba 70 milionů Kč. Kraj je ale vyplatit nehodlá. "DPÚK pro kraj od 1. května nedělá nic, jezdí ve své komerční náplni," prohlásil Šulc.
DPÚK už podle Šulce tyto peníze získal z kraje v průběhu ledna, února a března, kdy prý nepřiměřeně zdražil dopravu tak, že je
nejdražší v republice. Knecht pravdivost Šulcovy tabulky cen dopravců popřel.
Pro zachování dopravy zatím DPÚK podle Knechta stačí, že dostane od kraje zálohu 16 milionů Kč. Šulc tvrdí, že peníze pošle až nastane takzvané vrchnostenské zařízení o zajištění dopravy, které musí DPÚK převzít, ale zatím tak neučinil. Knecht řekl, že rozhodnutí převezme při pondělním jednání, ale jde prý jen o formalitu. Zajištění dopravy stojí denně zhruba milion Kč, DPÚK kvůli jejímu financování bude podle něj možná muset prodat několik autobusů.
Šulc zopakoval, že Ústecký kraj dokázal během dvou nocí zabezpečit 70 procent spojů pro 90 procent cestujících. Roli při obnovení dopravy DPÚK podle něj jistě sehrálo i zahájené správní řízení antimonopolního úřadu. To prověřuje, zda se firma kvůli ukončení provozování veřejné dopravy nedopustila zneužití dominantního postavení na trhu.
Spory mezi DPÚK a Ústeckým krajem se vyhrotily letos, kdy dopravce požadoval uhrazení ztráty 315 milionů korun za veřejnou dopravu. Loni dostal od kraje 180 milionů korun. Poskytl prý ale kraji služby za 254 milionů korun. Podle Šulce bylo toto meziroční navýšení pro kraj nepřípustné. Samospráva proto k 1. květnu vypověděla DPÚK smlouvu a vypsala koncesní řízení na nového dopravce.