Sdružení velkých spotřebitelů energií se v minulých dnech obrátilo na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s požadavkem, aby se pokusil růst cen elektřiny přibrzdit, píše MfD. Spotřebitelé podle deníku chtějí dosáhnout toho, aby ČEZ nesměl zdražit velkoobchodní cenu proudu pro své odběratele nad úroveň, které dosáhne v aukci. Část elektřiny ČEZ prodává v aukci právě proto, že mu to nařídil antimonopolní úřad, aby snížil jeho více než 60procentní podíl na trhu. Nyní by mohl úřad své požadavky ještě rozšířit.
"Zastropovat cenu podle aukce není hloupý nápad. Nebudeme zahajovat správní řízení, ale vyžádáme si stanovisko ČEZ a zkusíme se domluvit. Podle tohoto principu by se mohly uzavírat smlouvy už na příští rok," řekl MfD předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina.
Velké firmy se obávají, že pokud aukce proudu ukázala zvýšení velkoobchodních cen o 17 procent, skutečnost bude ještě horší. Loni se cena na aukci vyšplhala o 15 procent, podniky však platí podle průzkumu Sdružení letos v průměru o 21 procent víc, výjimkou není ani zdražení o 30 procent.
"Máme případy firem, které si už začaly dělat studie, jestli by nebylo výhodnější jít s výrobou za levnější energií dále na Východ," řekl deníku tajemník sdružení Zdeněk Piskač.
Většina manažerů firem oslovených MfD se shodla, že dominantní ČEZ zvyšuje ceny proudu neoprávněně vysoko. "Nemůžeme se ubránit dojmu, že ČEZ spíše využívá svého monopolního postavení na trhu a snaží se o postupné zvyšování cen," řekl listu šéf Central Group Aleš Novotný.