Pokles celkové sklizně základních obilovin ČSÚ zdůvodňuje omezením osevních ploch a snížením hektarového výnosu, který byl ovlivněn červencovým dlouhotrvajícím teplem a suchem.
Odhad sklizně základních obilovin se v porovnání s červnem snížil o půl procenta, odhad sklizně řepky o 3,4 procenta.
Z jednotlivých základních obilovin se na poklesu očekávané sklizně podílí především ozimá pšenice, která je v tuzemsku nejrozšířenější obilovinou. Její sklizeň má být proti loňsku nižší 11,7 procenta.
Naopak sklizeň ječmene jarního, což je v tuzemsku druhá nejrozšířenější obilovina, by měla být o 4,3 procenta vyšší než v roce 2005. Tuto skutečnost lze statistiků vysvětlit rozšířením osevních ploch ve srovnání s rokem 2005 o 7,3 procenta, protože jarní ječmen se často používal jako náhrada při přesívání vymrzlých či zaplavených ozimů.
Mimořádný pokles sklizně, o 55,8 procenta v porovnání s rokem 2005, se očekává u žita. Zejména v důsledku snížení osevních ploch o 52,1 procenta se sklizeň odhaduje pouze na 87.000 tun, uvádí ČSÚ.
Očekávaná úroda máku má dosáhnout 44.000 tun. To je o 20,7 procenta více v porovnání s loňskou sklizní. Významné zvýšení sklizně máku v porovnání s loňským rokem je výsledkem podstatného rozšíření osevních ploch o 29,5 procenta, uvedl ČSÚ.