Escondida je největším měďným dolem na světě a nepokoje mezi zaměstnanci a zahraničními manažery dolu už s cenou mědi v posledních týdnech zahýbaly. Vedení dolu sáhlo k nouzovým opatřením, ale těžbu tím nezvýšilo. Společnost BHP Billiton, která v Escondidě drží většinový podíl, sice hovoří o snížení těžby o 60 procent, podle stávkujících ale výpadek činí až 80 procent.
"Minera Escondida zdůrazňuje, že má zájem na pokračování dialogu a věří, že stávka se ponese v zodpovědném duchu a v rámci zákonných norem," píše se ve sdělení provozovatele dolu. Mluvčí BHP Billiton Mauro Valdes však nebyl schopen říci, jak dlouho stávka potrvá, ani jaké bude mít dopady.
Důl Escondida zajišťuje asi 20 procent veškeré produkce mědi v Chile a na hrubém domácím produktu země se podílí asi z 2,5 procenta. Zaměstnanci chtějí nové smlouvy, které by nahradily ty starší, uzavřené v roce 2003. Ty byly uzavřeny za zcela odlišných podmínek, kdy ceny mědi byly ve srovnání s dneškem asi pětinové.
Místní televizní stanice ukazovala záběry stávkujících, jak hážou kameny velikosti basketbalového míče na silnici, která vede k dolu. Chtějí tím zablokovat příjezdovou cestu, aby si management nemohl přivést náhradní zaměstnance. Jednání mezi zaměstnanci a vedením dolu se v minulých týdnech velmi zkomplikovalo a skončilo vzájemným obviňováním.
Odborový předák Luís Troncoso řekl, že stávkující protest nezastaví, pokud management nepředloží lepší návrh. Zaměstnanci tvrdí, že mají podporu dalších pracovníků chilského důlního průmyslu, a že jejich postoj může ovlivnit podobná vyjednávání, která se chystají ve společnosti Codelco. To je největší producent mědi na světě, patří ale chilské vládě.
"Myslím, že upevňujeme národní odborové hnutí," řekl Troncoso. BHP Billiton, což je největší důlní společnost na světě s působností převážně v Austrálii a v Latinské Americe, drží v Escondidě kolem 57,5 procenta akcií. Asi 30 procent vlastní Rio Tinto, která je po BHP Billitonu druhou největší důlní společností světa.
Cílem zaměstnanců je zajistit si vyšší platy, které by odrážely růst cen mědi na světových trzích. Zatímco před čtyřmi lety se tuna mědi prodávala za 1600 dolarů, dnes její cena dosahuje 8000 dolarů. Management Escondidy nechce příliš vysoký růst platů dovolit a naopak preferuje připravenost podniku na příští útlum. Ceny neželezných kovů se pohybují v cyklech, které trvají několik let.
Před zahájením stávky se očekávalo, že Escondida v letošním roce vyprodukuje zhruba 1,3 milionu tun mědi. To by bylo asi stejně jako loni. Denně by tak důl produkoval asi 3500 tun rudého kovu.