Úsporný balíček, který dostane na stůl vláda, počítá podle zdrojů Hospodářských novin s odkladem nového zákona o nemocenské, podle kterého by od 1. ledna měl první dva týdny nemoci proplácet lidem přímo jejich zaměstnavatel. Jelikož se zákon týká jen peněženek desetiny lidí, kteří vydělávají víc 30.000 korun měsíčně, je pro politiky změnit zákon nejjednodušší. Odklad podle HN uvítají i podnikatelé, kteří mají podle novely neschopenky proplácet.
Provedení změn v zákoně o nemocenském pojištění potvrdil Sobotka také serveru Aktuálně.cz. "Navrhujeme například odložit zákon o civilní službě či provést změny v zákoně o nemocenském pojištění," sdělil deníku a dodal, že další podrobnosti zveřejní ministerstvo později.
"Politicky citlivější je odklad vyššího rodičovského příspěvku. Ten se měl od ledna zvýšit z 3650 na 7400 korun. Státní pokladnu to přijde na 15 miliard korun. Pro zákon, který před volbami navrhli lidovci, hlasovali i sociální demokraté a ODS," píšou HN. Deníku Aktuálně.cz Sobotka snižování rodičovského příspěvku prostřednictvím tiskové mluvčí popřel.
Ministerstvo financí podle HN prosazuje také zvýšení spotřebních daní z cigaret. Stát by tak získal dalších deset miliard korun a snížil obrovský schodek. Na úsporném seznamu se mohou objevit i vyšší platby za státní pojištěnce, které přijdou na deset miliard korun. Ve hře je i další odklad služebního zákona.
"Ať už bude rozpočet prosazovat jakákoliv vláda, balíčky se ve sněmovně podaří schválit jen když se na nich dohodne ČSSD s ODS," píšou HN.