Cena ropy kvůli výpadku na Aljašce vystoupila na nový rekord

08.08.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 8. srpna (ČTK) - Ceny ropy na světových trzích dnes začaly klesat, odpoledne se ale směr vývoje změnil a ropa vystoupila na nový rekord. Důvod je přitom stále stejný, tedy hlavně výpadek zásobování z Aljašky, kde americká součást britské společnosti BP zastavila těžbu v největším ropném poli v USA. Barel severomořské ropy Brent se vyšplhal na 78,65 USD, podobně americká lehká ropa WTI se vrátila nad 77 dolarů.

Americká ropa se zpravidla prodává za vyšší cenu než Brent, v posledních dnech to ale neplatí a nyní je rozdíl ve prospěch Brentu ještě výraznější. Obchodníci předpokládají, že Spojené státy začnou kvůli výpadku zásobování z Aljašky více ropy dovážet z Evropy.

Společnost BP Exploration Alaska v neděli začala zastavovat těžbu ropy z rozsáhlého pole Prudhoe Bay. Ropa z této oblasti se na celkové těžbě ropy ve Spojených státech podílí asi z osmi procent a v oblasti North Slope pole Prudhoe Bay zajišťuje skoro polovinu těžby. Důvodem k odstávce je koroze na ropovodu.

Problémy na Aljašce zhoršují obavy obchodníků z nedostatečného zásobování v případě, že se vyhrotí situace na Blízkém východě. Ve hře je hlavně postoj Íránu, který několikrát varoval, že může zastavit vývoz ropy na světový trh. Země pohrozila, že pokud skutečně zastaví vývoz, cena ropy se může dostat až na 200 dolarů. K nervozitě přispívají i nepokoje v Nigérii, která je rovněž důležitým vývozcem ropy.

Zástupci BP uvedli, že těžba ropy v poli Prudhoe Bay klesne asi o 400.000 barelů denně. Americké ministerstvo energetiky mezitím uvedlo, že v případě nutnosti otevře strategické rezervy ropy a poskytne je rafineriím. Nahradit chybějící ropu jsou ochotni i členové kartelu OPEC. BP podle odhadů těžbu v Prudhoe Bay plně obnoví zřejmě až v lednu.

Strategické rezervy ropy jsou v USA uloženy v podzemních solných jeskyních ve státech Louisiana a Texas podél Mexického zálivu. Nyní je v rezervách zhruba 700 milionů barelů ropy, což je na hraně kapacit. Využití těchto zásob ale připadá v úvahu jen za situace vážného výpadku zásobování. Vláda už v minulosti do nouzových rezerv několikrát sáhla, vždy to ale bylo na žádost rafinerií, které neměly co zpracovávat.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK