Banka v doprovodném sdělení uvedla, že tempo hospodářského růstu poněkud polevilo, důvodem je ale především výrazné ochlazení na trhu bydlení, které snižuje ceny domů. Ve snížení tempa růstu ekonomiky se podle Fedu odráží i politika zvyšování úroků, kterou banka uplatňovala od poloviny roku 2004. V té době byla základní úroková sazba na jednom procentu.
Centrální banka svou měnovou politikou usměrňuje množství peněz v oběhu a rozhoduje tak výši nákladů. Od základní sazby se odvíjí úročení vkladů a úvěrů. Zatímco zvyšování sazeb je příznivé pro vkladatele a nepříjemné pro lidi, kteří mají půjčku, snižování sazeb má opačný efekt.
Základní míra inflace je podle názoru Fedu poněkud vyšší, ale v budoucnu lze očekávat její postupné snižování. I zde Fed spoléhá především na to, že se začnou projevovat jeho dosavadní kroky. Zvýšení úrokových sazeb má totiž zpožděný efekt a v ekonomice se projeví až s odstupem. Inflační rizika však podle banky zatím přetrvávají.
Základní úrok je nyní v USA výrazně vyšší než v eurozóně, kde je na třech procentech. V České republice je základní sazba na 2,25 procenta a v zemích OECD patří k jedněm z nejnižších.