Přes 29 milionů korun vydaly zaměstnancům na mzdách za neplatící firmy úřady práce v Praze. "Není to ale tím, že by zde zkrachovalo nejvíce podniků, ale proto, že právě v hlavním městě má velké procento českých společností sídlo," upozornil ředitel Úřadu práce v Praze 3 Jindřich Kuda. To podle něj dokazuje i to, že objem vyplacených prostředků se v Praze příliš nemění.
Obrovský nárůst podle LN registrovalo během prvního pololetí například Vsetínsko. Zatímco loni stačily úředníkům na zmiňované výplaty tři miliony korun, letos za prvních šest měsíců vydal vsetínský úřad práce za nevyplacené mzdy téměř 16 milionů korun. Důvodem je podle deníku především krach TCT Rožnov, která vyráběla barevné obrazovky.
Ze stejného důvodu se zvýšil také rozpočet Úřadu práce v Teplicích. V průběhu prvního pololetí vyplatily na dlužných mzdách za společnosti v konkurzu 3,9 milionu korun, zatímco loni to bylo ve stejném období 585.000 korun. Podle šéfky ekonomického odboru úřadu Vladimíry Kamenské se na tom podepsal krach výrobce ocelových konstrukcí Technomont-M.
Častější krach středních a menších podniků navzdory vynikající kondici ekonomiky připouštějí i ekonomové. "Daří se totiž hlavně velkým firmám se zahraničním kapitálem, které mají od státu zajištěny výhodnější podmínky, než firmy středně velké či malé," citují LN analytičku Next Finance Markétu Šichtařovou. Podle ekonoma ČSOB Petra Dufka k růstu přispělo i to, že se možnosti nechat si proplatit mzdu za zkrachovalého zaměstnavatele využívá častěji než dříve, píšou LN.