Silný kurz koruny je výhodný pro nákup cizí měny na dovolenou. Do cen letošních zahraničních zájezdů se však již nepromítne. Silná měna zlevňuje dovoz ropy, zemního plynu a spotřebního zboží, české exportéry ale připravuje o zisky.
Ceny letních zájezdů už silná koruna nesníží. Jak vysvětlil mluvčí CK Fischer Dan Plovajko, koruna sice náklady snižuje, na druhou stranu rostou náklady na dopravu kvůli rekordním cenám ropy. Sezóna je navíc v plném proudu a tak cestovní kanceláře o změnách cen letních zájezdů neuvažují. Analytik Jaromír Beránek dodal, že letošní ceny jsou navíc kvůli silnému konkurenčnímu boji na velmi nízké úrovni. Silná měna by se ale podle něho mohla odrazit na nižších cenách zimních zájezdů do zahraničí.
"Koruna posiluje víceméně v souladu s růstem produktivity v české ekonomice, takže zatím nepůsobí výrazně negativně na konkurenceschopnost domácích firem a zhoršení obchodní bilance," řekl ČTK analytik Patria Finance David Marek. To, co platí na úrovni celé ekonomiky, ale nemusí být pravda pro jednotlivé obory. Firmy v textilním průmyslu či sklárny se mohou vyrovnávat s posilující korunou výrazně obtížněji než například automobilky, dodal.
Prezident Asociace exportérů Jiří Grund míní, že posilování koruny nemá žádné opodstatnění a exportní podniky jím letos ztratí několik desítek miliard korun. "Spolu s rostoucími cenami energií a ropy povede posilování koruny u českých podnikatelů k propouštění, protože redukce lidí je nejrychlejším způsobem snížení nákladů," podotkl.
Zahraniční podniky v Česku posilování koruny podle něj snáze unesou, protože jsou podporovány vládními investičními pobídkami. "Čeští podnikatelé jsou zahnáni do gheta," prohlásil.
"Samozřejmě je to pro nás nepříjemné, ale tak jako každá větší společnost máme určité pojistky ohledně směnového kurzu," řekl mluvčí automobilky Škoda Auto Jaroslav Černý. Posilování koruny by podle něho nemělo vést k tomu, že by automobilka musela zvýšit ceny svých modelů.
Čeští podnikatelé se posílení kurzu musí trvale přizpůsobovat především zvyšováním efektivity výroby a produktivity práce, tvrdí prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Nepříjemná situace trvá podle něj u velmi silného kurzu koruny vůči dolaru. Tento stav výrazně znesnadňuje možnosti českých exportérů na dolarových trzích a má prý za následek dlouhodobé utlumování vývozu do těchto oblastí.
Posilování měny je v podstatě jeden ze způsobů promítání ekonomické výkonnosti do životní úrovně, upozornil Marek. Tento vývoj totiž vede k poklesu cen dováženého zboží a při stejných mzdách si tohoto zboží můžeme koupit více. Dnes koruna překonala historické maximum o haléř, když posílila na 28,09 Kč/EUR. Ještě letos by se mohla zkusit koruna podívat pod hranici 28 Kč/EUR. Na konci příštího roku by se mohla pokusit o prolomení úrovně 27 Kč za euro, odhadl Marek.
Současné posílení koruny vyvolalo rozhodnutí centrální banky USA zastavit zvyšování tamních úrokových sazeb, takže investoři "přepnuli" z Ameriky na Evropu, uvedl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Dalším důvodem jsou výborné makroekonomické výsledky ČR v čele s obchodní bilancí, HDP a stabilní inflací. Navíc během prázdnin je trh více roztěkaný, takže každá nová informace se projeví větším výkyvem, doplnil.
Kurz koruny zatím negativně nereaguje na nestabilní politickou situaci v Česku a zdlouhavé povolební vyjednávání. "Zatím jsou investoři v klidu a věří, že nakonec se domácí politici domluví. Pokud by ale tomu tak nebylo, mohli bychom se jednou dočkat, že jako blesk z čistého nebe se z ničeho nic investoři leknou a začnou rozprodávat svá korunová portfolia. To by se samozřejmě projevilo oslabením koruny," varoval analytik Next Finance Vladimír Pikora.