Dosluhující vláda na privatizaci pomýšlí, aby se vyhnula škrtům v připravovaném rozpočtu, u kterého hrozí schodek ve výši až 170 miliard korun, píše MfD.
"S nějakými privatizačními příjmy se počítá, ale pokud vím žádné rozhodnutí ohledně ČEZ určitě nepadlo," řekl MfD vicepremiér pro ekonomiku Jiří Havel.
Podle analytika Patria Finance Davida Marka případné začlenění příjmů z privatizace do rozpočtu pomůže sice naoko v tom, že se opticky sníží schodek, ale v očích Bruselu České republice nepomůže. Příjmy podobného druhu se totiž podle pravidel EU nepočítají a schodek nesníží právě proto, aby si vlády nemohly vypomáhat podobně "nečistými způsoby", vysvětluje deník.
Stát má v tuto chvíli většinový podíl ve čtyřech společnostech, kromě ČEZ ještě v ČSA, Meru a Čepru. V dalších desítkách firem vlastní po pár procentech, ale i na nich se dají získat miliardy korun, připomíná MfD.
Na vyšší příjmy z privatizace anebo vyšší dotaci ze státní pokladny si přitom pomýšlí i šéf Státního fondu dopravní infrastruktury Pavel Švagr. Zatím má slíbeno 50 miliard, z čehož je 15 miliard z peněz, co vláda získala za prodej Telecomu. Na stavby dálnic, silnic pro Hyundai a další investory však potřebuje více. Teď proto vyjednává o dalších devět miliard navíc, píše MfD.