Stát podle serveru může při případném prodeji přijít o desítky milionů korun. Veřejná soutěž o pohledávku by totiž s vysokou pravděpodobností vynesla víc než přímý prodej Zlínu. Kolik přitom město za šestimiliardovou pohledávku zaplatí, není zatím jasné.
"Byli jsme nyní vyzváni agenturou, abychom schválili na zastupitelstvu podmínky prodeje. Tam se píše, že cena se určí oceněním podle metodiky ČKA," řekl Martin Janečka, náměstek zlínského primátora, který má celou transakci na starosti. Podle informací deníku Aktuálně.cz by zastupitelstvo koupi pohledávky mělo řešit na zasedání 7. září.
Podle serveru transakce pomůže městu a rozvoji místního podnikání. Zlínské radnici totiž jde o získání budov bývalých Baťových závodů, které jsou na lukrativním místě v centru města.
"Získat tuto lokalitu pod kontrolu je pro město velmi důležité. Je třeba sanovat dezolátní infrastrukturu, aby zde mohli podnikatelé plně užívat objekty, které mají v pronájmu," popsal důvody Janečka. Podle něj navíc město využije některé objekty pro svůj centrální úřad, galerii nebo archivy podniků Baťa a Svit.
Podle původního rozhodnutí ministerstvo financí vládě žádost města Zlína o postoupení pohledávek ČKA za Svitem předkládat nemělo. Důvodem podle MF bylo, že město nezaslalo aktuální usnesení zastupitelstva města.
Svit se dostal do vážných ekonomických problémů v 90. letech 20. století. Vyvrcholily prohlášením konkurzu v roce 2000. O dva roky později byl konkurz bývalého největšího středoevropského výrobce obuvi zrušen. Největším věřitelem společnosti je ČKA . Východní část areálu, který vybudovala firma Baťa, se postupně mění na otevřenou obchodní zónu, sídlí tam i krajský úřad.