Jako priority pro zpracování koncepce stanovil ministr financí Bohuslav Sobotka dosažení spravedlnosti a jednoduchosti zdanění příjmů a majetku. Změny systému by přitom neměly vyvolat snížení příjmů veřejných rozpočtů.
V materiálu, který není stanoviskem ministerstva, se navrhuje podstatná reforma zdaňování penzí. Starobní a invalidní důchody by však nadále neměly daním podléhat. Podle expertů by se měla zrušit odečitatelná položka na straně zaměstnavatele za penzijní připojištění hrazené za zaměstnance. Naopak by se měla zvýšit odečitatelná položka na straně pracovníka. Sloučit by se měly jednotlivé položky na obdobné způsoby zabezpečení ve stáří.
U majetkových daní by měli daň dědickou platit i nejbližší příbuzní, kteří tak dosud činit nemuseli. U daně z nemovitostí by se mělo přejít na hodnotový princip, kdy by se měla zohledňovat hodnota nemovitosti, zatímco dosud se počítá s velikostí. U daně darovací navrhují odborníci převod darů právnickým osobám do daně z příjmů. U daně z převodu nemovitostí by se měla zrušit některá osvobození, což by vedlo k rozšíření základu daně.
Zásadní změnou ve zdanění příjmů je vymezení toho, co a kdy by mělo dani podléhat. Experti navrhují vycházet u určitých skupin poplatníků z definice, která platí u daně z přidané hodnoty. Dani z příjmu by však podléhala i plnění, která nepodléhají DPH. Tím by měl být okruh výnosů podléhajících dani stejný jako dnes.
Materiál, který i s přílohami čítá více než 130 stránek, mělo ministerstvo původně zveřejnit v pátek. Úřad počítá s tím, že veřejnost se ke koncepci bude vyjadřovat do 15. listopadu 2006. Následně by měla být vypracována nová legislativa v oblasti zdanění příjmů a majetku.
Expertní skupina, kterou koordinovala náměstkyně ministra financí Dana Trezziová, se skládala ze zástupců MF, Úřadu vlády a Kanceláře prezidenta republiky, akademické obce, odborů, daňových poradců, podnikatelské veřejnosti a dalších tuzemských odborníků na daňovou problematiku.