Podnikatelé v Evropské unii: šance pro všechny

15.08.2006 | , Finance.cz
FinTriky


perex-img Zdroj: Finance.cz

Vstupem Česka do EU se podnikatelům otevřel obrovský prostor pro jejich projekty. Je jen na nich, jak této příležitosti využijí. Cílem tohoto článku není poskytnutí konkrétních návodů, ale ukázání cesty, kdy a kam se při svých podnikatelských plánech obrátit.

Téma týdne: Jak se žije v Evropské unii

Začlenění do vnitřního trhu Evropské unie přineslo nová pravidla, podmínky a nové podnikatelské prostředí. Pomoc při zapojování do jednotného vnitřního trhu EU a získání orientace v těchto podmínkách nabízí podnikatelským subjektům v České republice specializovaná síť  Euro Info Center (EIC), kterých dnes na našem území působí jíž celkem sedm. Tento evropský řetězec odborných informačních středisek je řízen přímo Evropskou komisí – Generálním ředitelstvím podnikání. Euro Info Centra vznikají již od konce 80. let a v současné době tvoří síť cca 300 pracovišť v členských zemích i v řadě zemí jiných.

Bližší analýzu potenciálních hrozeb a šancí českých firem souvisejících se vstupem naší země na jednotný trh EU najdete v publikaci „Česká firma v Evropské unii – Hrozba či šance, zisk či ztráta“. Tento dokument, který vydala Hospodářská komora ČR ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy a Agenturou pro rozvoj podnikání, je ke stažení na této adrese.

Hlavním cílem působnosti těchto center je především podpora malého a středního podnikání, usnadnění vstupu na evropský trh, poskytování informačních a poradenských služeb především v oblasti programů, legislativy, finančních zdrojů a v neposlední řadě rozvoj mezinárodní spolupráce firem.

Euro Info Centra poskytují:

  • Informace
  • Konzultace a školení
  • Asistenci (zejména při navazování výrobní a obchodní spolupráce se zahraničními partnery, při vstupu českých firem na trhy Evropské unie a při zapojení českých firem do evropských programů a akcí na podporu podnikání)

SOLVIT – pomocník podnikatelů
Pokud podnikatelé a občané členského státu EU narazí na problémy spojené s tím, že orgán jiného členského státu nesprávně aplikuje pravidla vnitřního trhu Unie, je možné se obrátit na tzv. SOLVIT centrum.

Konkrétní příklad, který byl vyřešen pomocí SOLVITu: Nizozemský podnikatel, který dovážel dřevo do Velké Británie, byl v britském přístavu podroben kontrole celním úřadem. Podnikatel posléze namítal, že britské státní orgány po něm neoprávněně požadovaly poplatky za provedení kontroly. Po intervenci příslušných SOLVIT center britský celní úřad své rozhodnutí změnil a již zaplacené poplatky podnikateli vrátil.

SOLVIT centra jsou zastoupena ve všech státech Evropského hospodářského prostoru, jejich služby nepodléhají poplatkům, problémy řeší nesoudní cestou a v relativně krátké době.

Internetový portál pro podnikatele - "Vaše Evropa"
Portál Vaše Evropa provozuje Evropská komise. Jeho cílem je pomoci podnikatelům při hledání informací potřebných k provozování podnikatelské činnosti na území členských států Evropské unie. Informace jsou rozděleny do dvou základních sekcí:

  • obecné celoevropské informace
  • informace na národní úrovni

Další důležité kontakty a odkazy

Závěr
Je více než zřejmé, že našim vstupem do EU se změnil život nejen podnikatelům.

Zdroj: Euroskop.cz

Další finanční tipy a triky najdete na http://www.finance.cz/aktuality/.

Autor článku

Pavel Nesejt  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: FinTriky