Mluvčí ČOI Miloslava Fléglová řekla, že inspektoři v Česku, na Slovensku a v Maďarsku odebrali 40 typů hraček, přičemž základním bezpečnostním požadavkům nevyhovělo 22 vzorků. V ČR inspektoři zkontrolovali 13 hraček a závady našli u dvou z nich. Kontroly byly zaměřené na hračky z PVC pro děti do tří let, hračky obsahující malé koule a skládací hračky, jako jsou například hračkové sportovní kočárky či skládací židličky.
"Riziko udušení představovalo 11 hraček, které obsahovaly malé části a nebyly řádně označeny varovným nápisem, že tyto hračky nejsou vhodné pro děti do tří let. Tyto hračky bez příslušného varování jsou zahrnuty mezi nebezpečné hračky," uvedla Fléglová.
Další tři hračky vyrobené z PVC, které byly určené pro děti mladší tří let, nesplnily hygienické požadavky. Obsahovaly totiž ftalátová změkčovadla v množství vyšším, než povolují normy. "Jedna dětská mačkací hračka z PVC pro dětí do tří let věku kromě obsahu ftalátových změkčovadel v nadlimitním množství zároveň obsahovala malé části představující riziko udušení," upozornila Fléglová.
U pěti skládacích hraček, které obsahují sklápěcí a posuvné mechanismy, dětem zase hrozilo nebezpečí, že si ve výrobku přiskřípnou prsty či se jinak zraní. Jedna kontrolovaná hračka na baterie obsahovala malé koule a měla špatně zkonstruovaný bateriový systém. "Zjištěná závada by při používání mohla vést ke zkratu a zahřátí přístupných částí hračky na vyšší teplotu, než je povoleno, což představuje zvýšené riziko vzniku ohně," podotkla Fléglová.
Jiná hračka zase nesplňovala požadavky na zajištění krytu baterie, která musí být přístupná pouze za pomoci nástroje. Baterie o velikosti knoflíku podle Fléglové bylo možné z hračky snadno vyjmout. Dítě by tak mohlo baterii spolknout či se jí zadusit. U 16 vzorků hraček inspektoři zjistili, že neobsahují všechny předepsané informace o výrobci, věkové skupině dětí či různá varování.
"Navzdory tomu, že většina výrobků byla odebrána v běžných obchodech se sortimentem hraček, více než polovina z nich nesplnila základní požadavky, které se k nim vztahují," zrekapitulovala výsledky společných kontrol Fléglová. Vadné hračky byly buď staženy dobrovolně z trhu, anebo kontrolní orgány zakázaly jejich prodej. Obchodní inspekce ČR, SR a Maďarska budou ve společných kontrolých pokračovat. "Zaměřeny budou například na domácí elektrospotřebiče či předměty určené pro péči o děti," řekla Fléglová.
Na spolupráci při ochraně spotřebitelů se ČOI se Slovenskou obchodní inspekcí a Generálním inspektorátem pro ochranu spotřebitele Maďarska dohodla v závěru loňského roku. Společné kontrolní akce budou podle Fléglové pokračovat. "Zaměřeny budou například na domácí elektrospotřebiče či předměty určené pro péči o děti," řekla Fléglová.