Chovatelé drůbeže požadují vyšší ceny, jinak zvýší vývoz

11.08.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Humpolec (Jihlavsko) 11. srpna (ČTK) - Čeští chovatelé drůbeže požadují rychlé zvýšení farmářských cen, jinak budou hledat odbyt v zahraničí, především v Německu. Podle chovatelů by to mohlo ohrozit existenci některých zpracovatelských firem. Drůbežáři dnes v Humpolci na Pelhřimovsku řekli, že produkci zemědělci prodávají se ztrátou a navíc očekávají zdražení krmných směsí kvůli letošní nižší úrodě obilí.

Na společném jednání chovatelů a zpracovatelů se dnes obě strany shodly na tom, že nízké ceny drží obchodní řetězce. Podle nich by drůbež v obchodech měla být dražší.

"Zvýšení cen je nevyhnutelné pro chovatele i zpracovatele, což znamená i vyšší ceny ve spotřebitelské síti," řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Uvedl, že situace v odvětví je kritická; farmářské ceny patří k nejnižším v Evropě. U vykrmených kuřat chovatelé dostávají za kilogram 18 až 19 Kč, v Německu se platí 20,30 Kč. "Nižší výnos obilí a jeho špatná kvalita krizi prohloubí, protože krmivo je jednou ze základních nákladových položek," upozornil.

"Nejsou tu nadbytky, které by opravňovaly k tomu, aby byly na trhu nižší ceny," tvrdí předseda odbytového družstva producentů jatečné drůbeže Zdeněk Scháno. Míní, že se zpracovatelé obchodníkům podbízejí. Družstvo má roční obrat 350 milionů korun, z toho třetinu z vývozu do Německa. "Zájem o surovinu je, cena tam roste," konstatoval. Vyšší export družstvo plánuje pro případ, že nedostane lepší cenu v Česku. "Příští týden budeme mít jednání se zahraničním partnerem, který chtěl celou produkci už v minulém roce," uvedl Scháno. Kontrakty se budou dojednávat na příští rok. "Současné smlouvy platí, ty plníme," uzavřel.

Propad cen způsobil přechodný pokles zájmu o drůbeží maso kvůli obavám z ptačí chřipky. "Od podzimu se do Česka dováželo velké množství levných mražených kuřat. Tuzemské zásoby stouply až na šestinásobek," řekl předseda Sdružení drůbežářských podniků České republiky Leoš Kvapil. Vysoký vývoz českých kuřat by podle něj mohl být pro řadu firem likvidační. "Neuvažujeme o tom, že bychom zpracovávali jinou než českou surovinu," vysvětlil. I podle jeho názoru by drůbež na pultech měla být dražší. "Musíme společně přesvědčit zákazníka, aby si koupil naše produkty i za vyšší ceny," uzavřel.

Roční produkce drůbežího se v Česku pohybuje něco přes 300.000 tun živé hmotnosti. Obavy spotřebitelů z ptačí chřipky srazily letos v zimě v některých evropských zemích poptávku po drůbežím o desítky procent. V Česku měla nákaza podstatně menší vliv na objem odbytu drůbežího, klesly ale jeho ceny, a to především vlivem dovozu levných přebytků z jiných států.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK