Slováci se ale potýkají s problémy jako je inflace, jejíž růst se snaží zastavit už asi rok. Na růst spotřebitelských cen má značný vliv drahá ropa a pro vládu je tedy zastavení růstu inflace jeden z hlavních úkolů, pokud má země přijmout euro podle plánu.
"Další růst cen energií ohrozí naplnění maastrichtských kritérií," řekl Jahnátek novinářům po schůzce vládních činitelů se zástupci energetických firem. S nimi vláda jednala o cenách energií.
Premiér Robert Fico, který je ve funkci teprve několik týdnů, je odpůrcem snah plynárenské společnosti SPP a výrobce elektřiny Slovenské elektrárne zvýšit ceny pro maloodběratele. Podle premiéra mají velké energetické firmy značné zisky, zatímco převážně chudší Slováci mají problémy s placením účtů za energie.
Distributor a přepravce plynu SPP, jehož majitelem je konsorcium německé E.ON Ruhrgas a francouzské Gaz de France, už požádal státní regulační úřad, aby od října schválil zvýšení cen pro domácnosti o 15 procent.
Jahnátek řekl, že skupina expertů složená z představitelů vlády a energetických firem bude pracovat na tom, aby nebylo nutné ceny zvyšovat. Ministr doufá, že regulační úřad o požadavku SPP nerozhodne dřív, než vláda najde způsob, jak se s růstem cen energií vypořádat. SPP tvrdí, že má právo ceny zvýšit, protože se zvyšuje cena ropy na světových trzích.
Vláda už v minulých dnech energetické firmy varovala, že pokud s ní nebudou spolupracovat, zavede přísnější regulační opatření, aby mohla ceny energií lépe ovlivňovat.