Firma PLP postaví v Trmicích lihovar za 1,26 mld. Kč

14.08.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Trmice 14. srpna (ČTK) - Lihovar na výrobu biolihu a biomasy za 1,26 miliardy korun v Trmicích u Ústí nad Labem začala stavět akciová společnost PLP. Výrobu podnik zahájí v srpnu až září příštího roku, informoval předseda představenstva PLP Antonín Vávra.

Továrna bude ročně vyrábět 80.000 tun bezvodého lihu do motorových paliv. Jednotlivé členské země EU se zavázaly, že do roku 2010 budou mít biopaliva podíl 5,75 procenta na pohonných hmotách. "Očekává se proto nárůst spotřeby etanolu. To je příležitost, jak se uplatnit v nově vznikajícím odvětví," řekl Vávra.

Do výroby biopaliv investuje v Česku čím dál více firem. O stavbě lihovaru v Ústí nad Labem uvažuje i potravinářský výrobce Setuza. Provoz by měl vyrůst v areálu ústeckého závodu a měl by ročně dodávat 150.000 tun etanolu. Náklady na jeho vybudování se odhadují na více než miliardu korun, uvedla dnes mluvčí firmy Marie Logrová.

Setuza také rozšiřuje výrobu metylesteru řepkového oleje, který se bude od ledna plošně přimíchávat do motorové nafty. Investice do výroby metylesteru činí zhruba 600 milionů korun, firmě přinese tržby přes tři miliardy korun ročně. Zkušební provoz by podle plánů měla zahájit na přelomu roku 2006 a 2007. Celková roční výroba metylesteru v Setuze by měla dosáhnout 200.000 tun.

Další továrnu na zpracování řepky pro výrobu bionafty postaví lovosická chemička Lovochemie, která patří do skupiny Agrofert. Investice se odhadují kolem jedné miliardy korun. Zkušební provoz by měl začít v polovině roku 2008. Roční výroba metylesteru by měla dosáhnout 100.000 tun.

Většinu své produkce bude lihovar PLP vyvážet do zahraničí, hlavně do Německa. Firma má podle Vávry zajištěn odbyt na deset let. "Máme určitou rezervu pro domácí trh. Dodávky na český trh budou záviset na vyjasnění podmínek a plnění závazků vládou," popsal Vávra.

Líh bude společnost vyrábět z obilovin. Lihovar jich ročně spotřebuje více než 260.000 tun. "Máme smlouvu o dodávkách obilí na deset let," uvedl Vávra. Na příští rok se lihovar se zemědělci dohodl na ceně až 3000 korun za tunu. Firma uvažuje, že by v budoucnu mohla na líh zpracovávat i cukrovou řepu.

Areál na ploše zhruba pět hektarů vybuduje společnost na místě bývalého lihovaru nedaleko trmické teplárny. Místní obyvatelé se obávají, že z lihovaru bude unikat zápach. Zastupitelstvo Trmic proto stanovilo několik podmínek, za kterých bude společnost PLP moci lihovar provozovat. Radnice tak bude mít provoz v továrně pod kontrolou.

Produktem lihovaru bude i výroba 100.000 tun sušené biomasy za rok, jež se může použít jako biopalivo nebo krmivo. "Továrna v Trmicích bude napojena na místní teplárnu, která bude zásobovat výrobu párou, elektřinou a dalšími energiemi. Biomasa tak bude spalována a plně nahradí uhlí, které by pro výrobu bioetanolu bylo nutné nakoupit," popsal Vávra. Biomasa nahradí asi 150.000 tun uhlí.

Lihovar bude zaměstnávat asi 80 lidí, především chemiků a laborantů. Návratnost investice je odhadována zhruba na pět let. Továrna bude postavena v licenci švédské firmy Chematur Engineering AB. Náklady uhradí firma ze 30 procent z vlastních zdrojů a zbytek z úvěru ČSOB a České spořitelny. Společnost dostala od CzechInvestu významnou investiční pobídku.

Akciová společnost PLP byla založena v červenci 2005. Její základní kapitál je 340 milionů korun. Majoritním akcionářem je teplická firma Vodohospodářské stavby, která drží 55 procent akcií, zbytek má další česká společnost ESB.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK