Interiér na míru (2.díl)

16.08.2006 | , Dům a zahrada
BYDLENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Dokončovací práce patří pro všechny zúčastněné k nejnáročnější etapě budování rodinného domu

Krby
Příjemným zpestřením interiéru a zlepšením kvality bydlení je jistě krb. Zejména u nízkoenergetických domů jsou potom krbová kamna, nebo uzavřená krbová vložka nezbytným doplňkem, který ocení uživatelé zejména v přechodných obdobích, na jaře a na podzim, kdy je neekonomické a neoperativní využívat hlavní topný systém. Trh nabízí nepřehledné množství výrobků. Představu o velikosti a váze krbu bychom měli mít již v počátečních úvahách o koncepci domu a pamatovat například na větší zatížení rozšířením základových pasů pod tělesem krbu. U nízkoenergetických domů je potom nezbytné zároveň řešit přerušení tepelného mostu mezi základy a vlastní hmotou krbu vrstvou pěnoskla, nebo únosnějšího extrudovaného polystyrénu. Nejdostupnější litinová, nebo ocelová krbová kamna na dřevo se nabízejí v zajímavém designu již od částky 25 tisíc Kč a včetně nerezového vícesložkového komínu můžeme pořídit celou sestavu do 50 tisíc. Za obestavěnou krbovou vložku a zděný komín musíme již připlatit a připravit si finanční obnos od 80 tisíc Kč výše. Obezdívku provádí dnes většina specializovaných krbařských firem z přesně formátovaných desek z liaporu - materiál skvěle odolává tepelné zátěži a velmi dobře se nechá povrchově upravit. Nechceme-li ponechat nic náhodě, je opět nezbytná podrobná dokumentace. Pod vlastními kamny i před krbem nesmíme zapomenout do podlahy vložit nespalnou desku, (padající oharky - kámen a podobně), která by měla přesahovat půdorys kamen na všechny strany minimálně o 40 cm. Přechodovou spáru mezi dřevěnou podlahou a deskou lze inteligentně vyřešit dilatujícím páskem korku. Klasický krb vzhledem k možnosti znečištění interiéru sazemi a nekontrolovatelnými tepelnými ztrátami sopouchem komínu již ztrácí na aktuálnosti.
Obklady
Zejména deskové obklady z různých typů podýhovaných aglomerovaných desek dnes zažívají doslova renesanci. Opět se vrací trendy řešit vstupní halu nebo celé obytné místnosti velkoplošným obkladem od podlahy pod strop s integrovanými dveřmi včetně minimálních obložek a úložných prostor skříní s policemi jako jeden nábytkový interiérově zpracovaný celek. Získáme tím působivé kompaktní řešení, které navzdory vyšším pořizovacím nákladům umí stárnout a je prakticky bezúdržbové. Citlivým úkolem pro profesionála je potom vyřešení montážních spár mezi jednotlivými deskami a oddělení obkladu od plochy stropu a podlahy. Ani v tomto případě se bez podrobných výkresů interiéru neobejdeme.
Klasické keramické dlažby a obklady není třeba představovat, z množství typů a desénů se až zatočí hlava. Klíčovým problémem je vyřešit umístění dořezů - to znamená zbytkových rozměrů, kdy nevychází již celý modul dlažby a návaznosti dlažby u prahů dělících různé vzory a rozměry prvků. Ošetření koutů a hran. Bez podrobného výkresu "spárořezu" se proto patrně neobejdeme, nechat to na vůli obkladače po četných negativních zkušenostech nedoporučuji. Luxusní variantou obkladů jsou bezesparé stěrky s matným sametovým povrchem, které lze provádět v nejrůznějších barevných odstínech a jejich kombinací dle individuálního návrhu. Cena je však včetně práce obvykle v řádu několika tisíc korun za metr čtverečný.

Autor článku

Josef Smola  

Články ze sekce: BYDLENÍ