Analytici:Mimořádná opatření stála aerolinky až 50 mil. GBP denně

16.08.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 16. srpna (ČTK) - Po zmírnění přísných bezpečnostních opatření, zavedených po odhalení plánovaného teroristického útoku na letadla, začaly aerolinky sčítat škody a zvažují, kdo by je měl zaplatit. Podle odhadů analytiků krize stála britské aerolinky kolem 50 milionů liber (2,08 miliardy Kč) denně. Celkové náklady do úterního večera tak činily 300 milionů liber.

Většina aerolinek se domnívá, že letištní společnost BAA byla špatně připravená na bezpečnostní opatření a stav nouze, které vedly ke zrušení a zpoždění stovek letů. Podle analytiků by mohly aerolinky po firmě BAA, která provozuje sedm letišť v Británii, včetně londýnských letišť Heathrow, Stansted a Gatwick, požadovat kompenzaci 300 milionů liber.

Podle aerolinek BAA příliš pomalu reagovala na přísná bezpečnostní opatření vlády, v rámci kterých si cestující nesměli vzít na palubu zavadla. Opatření byla zavedena minulý týden ve čtvrtek po odhalení plánovaného teroristického útoku na lety z Londýna do USA a ochromila provoz letišť. Firma BAA zatím nebyla schopna vrátit provoz na letišti a plánované odlety do běžného stavu.

Firma BAA, kterou nedávno koupil španělský stavební gigant Ferrovial, považuje obvinění za nesprávné a nespravedlivé. Zdůraznila, že letiště Heathrow, na které se snáší hlavní vlna kritiky, je ročně schopné odbavit maximálně 55 milionů cestujících, avšak v současnosti je nuceno odbavit 68 milionů cestujících. Firma se již několik let snaží zvýšit kapacitu letiště, avšak má problémy kvůli bezpečnostním opatřením, která musí splnit. Mimořádná bezpečnostní opatření zavedená minulý týden také nebylo možné uskutečnit bez výrazných omezení v dopravě.

BAA ve snaze omezit zácpy na letištích nařídila aerolinkám, aby snížily počet odletů o 20 až 30 procent denně. Tento požadavek firma v úterý zrušila, British Airways však stejně zrušily 20 procent svých letů a varovaly, že kvůli neschopnosti BAA budou zřejmě nuceny dnes zrušit i další lety.

British Airways již oznámily, že zvažují, že budou žádat od BAA náhradu. "Od 11. listopadu každý v odvětví ví, že může přijít čas, kdy bude potřeba zavést mimořádná bezpečnostní opatření," prohlásil generální ředitel Willie Walsh v rozhovoru pro list Daily Mirror. "Ve chvíli, kdy tento okamžik nastane, BAA nemá připravený plán, aby udržela letiště v provozu."

Nízkonákladová společnost Ryanair je rozčarována situací na letištích a obviňuje provozovatele z nedostatečné připravenosti. Aerolinky upozornily, že od čtvrtka zaznamenaly pokles rezervací o deset procent a dodaly, že zvažují právní kroky proti vládě a budou požadovat odškodnění za nynější logistické problémy.

Také aerolinky Virgin Atlantic Airways oznámily, že zvažují všechny možnosti a jsou připravené jednat s BAA o kompenzacích. Pouze nízkonákladová společnost easyJet uvádí, že nemá v plánu připojit se k dalším firmám a požadovat po BAA odškodnění. Mluvčí Samantha Dayová prohlásila, že podle jejich názoru se BAA vyrovnaly s krizí nejlépe, jak mohly, a pro odvětví by bylo lepší jednat o tom, jak se s podobnými problémy vyrovnat v budoucnosti.

BAA vlastní a provozuje letiště, která dohromady odbaví 63 procent všech cestujících do a z Británie. Ve Skotsku je to dokonce 86 procent a v Londýně 92 procent. Britský antimonopolní úřad zvažuje, že zahájí podrobné zkoumání domácího leteckého trhu a chce zjistit, zda dominantní postavení BAA je nejlepší možností pro cestující. Vyšetřování by však mohlo zkomplikovat snahy aerolinek o získání odškodného, napsala agentura AP.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK