Hradecký krajský soud povolil zadlužené textilce Tiba vyrovnání

16.08.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Hradec Králové 16. srpna (ČTK) - Krajský soud v Hradci Králové povolil vyrovnání zadlužené textilní společnosti Tiba ze Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku. Návrh na soudní vyrovnání s věřiteli podala sama firma na počátku června. Věřitelé mají své pohledávky přihlásit soudu do čtyř týdnů. Zjistila to na krajském soudu, výši dluhu podniku soud v usnesení nezveřejnil. Tiba je největším českým výrobcem potištěných tkanin.

Textilka nabízí věřitelům vyrovnání pohledávek ve výši 30 procent do dvou let od podání návrhu na vyrovnání, tedy do června 2008. "Dlužník vychází z odhadu výnosu prodejů majetku, odhadu úspěšnosti při vymáhání pohledávek i odhadu budoucích příjmů," uvedl soud k výši navrhovaného vyrovnání.

Vyrovnávacím správcem soud ustanovil Stanislava Kuželu, který v Tibě od dubna působil jako předběžný konkurzní správce. Návrh na konkurz Tiby předtím podle informací ČTK podaly například Vodovody a kanalizace Dvůr Králové, společnost Hradubice či město Dvůr Králové. Tiba jejich pohledávky neuznávala.

Loni Tiba prohloubila ztrátu na 225 milionů korun z předloňských 153 milionů korun. Výnosy firmě klesly o pětinu na 1,1 miliardy korun. V červnu firma oznámila, že do září propustí asi 320 z více než 800 zaměstnanců.

Vedení firmy za příčinu špatné situace v červnu v deníku MfD označilo nemožnost dokončení loni zahájené restrukturalizace. "Ve chvíli, kdy se k návrhu na konkurz přidalo město a byl ustanoven předběžný správce, zhoršila se zásadně reakce okolí, především okresní správy sociálního zabezpečení a bank. Kvůli tomu se téměř zastavilo financování výroby a od té doby nejsme schopni ji znovu plně oživit," řekl deníku ředitel Tiby Pavel Nedvídek.

K soudnímu vyrovnání s věřiteli nedávno přistoupil hranický závodu LG.Philips Displays. Ostravský krajský soud mu vyrovnání povolil v závěru července. LG Philips Displays věřitelům nabízí uspokojení pohledávek ve výši 30 procent během 18 měsíců.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK