"Přechod na společnou měnu zprůhlední existující rozdíly cenových hladin i mezd v ČR a většině zemí EU, což samo o sobě může obchodníky, ale i producenty motivovat k urychlení procesu vyrovnávání cen," stojí v analýze, kterou MPO zveřejnilo na svých internetových stránkách. Například v roce 2000 podle MPO činila relativní cenová hladina konečné soukromé spotřeby v ČR 47 procent průměru EU a do roku 2004 vzrostla o osm procent.
Akcelerace růstu cen spotřebního zboží na pultech obchodů by se podle MPO následně odrazila i v tlaku na rychlejší zvyšování mezd. "To by, po překročení únosné míry, mohlo vést k oslabení konkurenceschopnosti domácí produkce s nepříznivými dopady na obchodní i platební bilanci a tempo růstu ekonomiky," upozornilo MPO.
Zvyšovat ceny zboží se hned při přechodu na euro podle MPO pokoušeli například obchodníci v Itálii, Španělsku či Německu. "Spokojeni byli naopak spotřebitelé v Rakousku a Finsku. V Rakousku bylo zdražování při přechodu (na euro) zakázáno zákonem. Ve Finsku po zavedení eura dokonce klesla inflace," stojí v analýze MPO.
Pokušení českých obchodníků zvyšovat po zavedení eura ceny zboží může podle MPO ale výrazně snížit silný konkurenční boj na tuzemském trhu. "Rozdílnost cenových hladin byla dobře známou skutečností v celém předchozím období a nevedla dlouhodobě k eskalaci inflace. Rozdílné cenové hladiny přetrvávají i ve stávajících zemích eurozóny. Růst cen spotřebního zboží by měla i nadále tlumit převaha nabídky a silné konkurenční tlaky na vnitřním trhu," podotklo MPO.
Zdražení veškerého zboží a služeb po zavedení eura se podle nedávného průzkumu vypracovaného pro úřad vlády obávají tři čtvrtiny Čechů. Vyšší ceny způsobené vstupem do eurozóny očekávají nejen odpůrci jednotné evropské měny, ale i dvě třetiny jejích zastánců. Podle obchodníků v Česku problémy se zvyšováním cen po zavedení eura kvůli silné konkurenci v maloobchodě nehrozí. "V ČR je absolutní důraz kladen na ceny. Obchodní řetězce naopak budou nadále soutěžit v tom, který z nich nabídne zákazníkům nejlepší cenu na trhu," řekla ČTK mluvčí maloobchodní společnosti Ahold Czech Republic Kateřina Černá.
Také ekonomové uklidňují, že velké obavy nejsou na místě a zásadní zdražení po přijetí eura nenastane. To na červnovém semináři v Praze potvrdil například Nabil Jijakli z Evropské komise. Podle něj v důsledku přijetí eura vzrostly ceny v evropských zemích o 0,1 až 0,3 procenta.
Po zavedení eura budou české úřady spolu se spotřebitelskými organizacemi zřejmě podrobně hlídat, zda například obchodní řetězce neodůvodněně nezdražují své výrobky. Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra financí Tomáše Prouzy by například již půl roku před vstupem do eurozóny mohly být ceny v obchodech povinně uváděny v obou měnách a přepočet v korunách by musel zůstat ještě dva roky po přijetí eura.
Evropskou měnou euro lze v Česku platit již ve zhruba polovině velkých obchodních řetězců. Obchodníci, kteří euro zatím nepřijímají, chtějí platbu evropskou měnou brzy zavést. Podíl plateb v eurech na celkových tržbách obchodníků je však zatím malý a většinou nepřesahuje jedno procento.
V ČR by se podle plánů vlády mělo začít eurem platit od roku 2010. Do konce letošního roku by vláda měla schválit Národní plán zavedení eura. Z nových členských zemí vstoupí do eurozóny jako první Slovinsko, a to již příští rok. Slovensko se připravuje na placení eurem od roku 2009.