Koruna ani akcie na demisi Paroubkovy vlády nereagovaly

16.08.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 16. srpna (ČTK) - Česká měna ani kurzy hlavních akcií pražské burzy nijak nereagovaly na dnešní očekávanou demisi vlády Jiřího Paroubka. Kurz koruny má podle analytiků v sobě demisi vlády a jmenování nového premiéra Mirka Topolánka z ODS již zahrnutou, pro trhy je to stará zpráva. Domácí měnu může prý oslabit koncem září jednání o rozpočtu a přijetí eura. Koruna dnes stojí okolo 28,10 Kč/EUR, akcie mírně rostou díky posílení ČEZ.

Vláda premiéra Paroubka dnes jednomyslně schválila demisi. Koaliční vláda ČSSD, lidovců a unionistů tak končí. Odpoledne předá Paroubek na Hradě demisi prezidentovi republiky. Václav Klaus by pak měl vzápětí jmenovat premiérem předsedu ODS Topolánka, který se snaží vyjednat podporu své menšinové vládě. Paroubkova vláda by ale měla pracovat do doby, než vznikne nová vláda. Případný kabinet Mirka Topolánka by pak podle ústavy měl po svém jmenování do třiceti dnů požádat sněmovnu o důvěru.

"Neočekáváme zásadní změnu ve vývoji české měny ani přínos demise Paroubkova kabinetu na kapitálové trhy," řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Politika je podle něj nyní relativně mimo zájem investorů, stěžejní je stále výkon české ekonomiky a zejména všichni obchodníci dnes sledují inflační data z USA.

Daleko důležitější je, jak se nový premiér, potažmo vláda přihlásí k rozpočtu na příští rok a k přijetí eura, míní analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Dále půjde i o to, jak konkrétně tyto své sliby dodrží v praxi. "Jelikož rozpočet i přijetí eura jsou témata s otazníkem, čekáme mírné oslabení koruny na 28,30 Kč/EUR ke konci září," dodal.

Kurz koruny ovlivní podle něj výběr ministra financí. Renomovaného experta se zkušeností z praxe a schopností prosadit rozumný rozpočet by trhy vzaly příznivě - podobně to bylo i v Polsku a Maďarsku, připomněl Michl.

Procházka soudí, že pro zahraniční investory politické tlaky ve střední Evropě znamenají potenciální nebezpečí a jejich ochota sem investovat se může postupně snižovat. "Polské "panování" bratrů Kaczynských, maďarské deficity a český boj o moc zrovna pěkné vysvědčení jinak perspektivnímu sektoru nedává," podotkl.

Rozhodování vlády sociální demokracie v minulých letech se podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory prý rozhodně nezapíše do učebnic hospodářské politiky. Veškerá skutečně dlouhodobě důležitá rozhodnutí byla podle něho odkládána na další vlády. Neproběhla tak ani reforma důchodů, ani reforma veřejných financí. O tom svědčí to, že vláda přichystala pro příští kabinet ještě hlubší deficit státního rozpočtu, než je naplánován na současný rok, uvedl Pikora.

Veřejné finance tak zůstávají časovanou bombou, která možná neumožní ani přijetí eura v původně plánovaném termínu, prohlásil Pikora. Nicméně při pohledu na makroekonomické indikátory se ukazuje, že se ekonomice daří. Hospodářský růst je rekordně vysoký a míra nezaměstnanosti klesá. Hlavní roli zde ale hraje oživení ve světě, poznamenal.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK