Program navazuje na národní strategický plán rozvoje venkova, který vláda schválila v květnu. Z roční sumy na podpory v rámci programu by mělo jít přibližně 22 procent na konkurenceschopnost zemědělství, lesnictví a potravinářství, přibližně 55 procent na zlepšování životního prostředí a krajiny, necelých 17 procent na rozšiřování okruhu hospodářských činností a podpory kvality života na venkově a přibližně pět procent na podporu záměrů venkovských partnerství. Program přitom obsahuje v rámci uvedených čtyř priorit konkrétní opatření a finanční částky.
Zemědělci tak budou moci čerpat peníze třeba na modernizaci hospodářství či nákup strojů. Peníze z programu půjdou také pro zemědělsky méně příznivé oblasti, údržbu krajiny nebo na podporu energetického využití biomasy. Obce mohou dostat peníze například na vybudování informačního střediska, stezku pro turisty či rekonstrukci objektů, které pak budou sloužit veřejnosti. Dotace mají také pomoci venkovskému obyvatelstvu v projektech směřujících k rozšiřování zdrojů příjmů.
O rozdělení peněz měli v rámci národní diskuse rozdílnou představu zejména nevládní agrární organizace a zástupci obcí a regionálních samospráv. MZe ale považuje konečnou podobu programu za vyváženou. Navíc financování rozvoje venkova a zemědělství podle resortu nespočívá jen na Evropském zemědělském fondu pro rozvoj venkova.
Program rozvoje venkova se zasílá ke schválení Evropské komisi. Ta ale předpokládá schválení prováděcí evropské legislativy až v září, takže teprve poté bude moci ČR oficiálně předat dokument do Bruselu.