Téma týdne: Jak se žije v Evropské unii
Všichni občané České republiky se po vstupu Česka do Evropské unie stali také občany Unie. V současné době však není mnoho těch, kteří se seznámili alespoň se základními právy a povinnostmi občanů EU. V dnešním fintriku jsme tedy pro vás připravili přehled těch nejdůležitějších práv a povinností. Patří sem především právo na volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu, občanská a politická práva, právo na rovné pracovní podmínky, právo studovat a právo na přístup k dokumentům. Mezi základní povinnosti občana EU patří dodržování zákonů Unie a odpovědné chování vůči ostatním členským státům Evropské unie.
VOLNÝ POHYB
Právo na volný pohyb osob
Mezi čtyři základní svobody vnitřního trhu patří volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu. Jako občan České republiky máte na základě volného pohybu osob právo cestovat do jakékoliv jiné členské země Evropské unie, ať už za prací, podnikáním, studiem či turistikou. Dále máte právo se na území jiného členského státu dlouhodobě usadit, právo přestěhovat si bez celních i daňových kontrol své věci (kromě automobilu) a právo získat v jiném členském státu povolení k pobytu.
Právo na volný pohyb zboží
Základním předpokladem pro správnou funkci vnitřního trhu Evropské unie je volný pohyb zboží. Uvolnění pohybu zboží bylo dosaženo například odstraněním tzv. tarifních překážek (např. cel a dalších omezení), které zabraňovaly rozvoji kooperace mezi podniky z různých členských států EU.
Právo na volný pohyb služeb
Český podnikatel (OSVČ) má právo poskytovat dočasně a příležitostně své služby i na území všech ostatních členských států Evropské unie, aniž by měl v úmyslu se v jiném členském státě usadit. Volný pohyb služeb se týká také volného pohybu výrobních faktorů mezi členskými státy a umožňuje, aby si firma z jednoho členského státu mohla přemístit své sídlo do jiného státu nebo si zde otevřela pobočku.
Právo na volný pohyb kapitálu
Bez možnosti volně přesouvat svůj kapitál by nemohl dobře fungovat trh se zbožím a službami. Společnosti z jiných členských států by při svých vzájemných platbách musely překonávat různé překážky, jako např. devizová či jiná omezení. Narušen by byl také volný pohyb osob, neboť migrující pracovníci potřebují možnost přesunou si do jiné členské země své finance, otevřít si v zahraničí bankovní konto či si koupit nemovitost.
OBČANSKÁ A POLITICKÁ PRÁVA
Právo volně se pohybovat a přebývat na území členských států
Jedná se o právo každého občana Evropské unie volně se pohybovat a usazovat v rámci teritoria členských států, které je zakotveno v Chartě základních práv EU (přijaté v prosinci 2000). Charta mj. uvádí, že tato práva mohou být udělena také státním příslušníkům tzv. třetích zemí.
Právo volit a být volen
Na základě Smlouvy o Evropské unii (tzv. Maastrichtská smlouva) mají občané České republiky právo aktivní (možnost volit) i pasivní (možnost být volen) účasti ve volbách do Evropského parlamentu (EP) a ve volbách do místních zastupitelstev v místě jejich pobytu. Pokud budete např. usazeni v jiné členské zemi EU, máte stále právo se aktivně či pasivně účastnit voleb.
Nárok na ochranu diplomatickými úřady jiného členského státu
Všichni občané EU mají při návštěvě nečlenské země Unie právo na konzulární a diplomatickou ochranu. V případě, že v nečlenské zemi chybí české diplomatické zastoupení, máte jako občan České republiky v rámci konzulární a diplomatické ochrany vaší osoby právo využít konzulát nebo velvyslanectví jiných členských států.
Právo podat petici Evropskému parlamentu
Pokud jste byl dotčen nějakou aktivitou Evropské unie neboli ovlivněn na svých individuálních právech, máte jako občan České republiky právo vznést petici k Evropskému parlamentu. Předmět petice musí být v působnosti EU, kam patří např. ochrana životního prostředí, ochrana spotřebitelů, volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu, zaměstnanost a sociální politika, uznávání odborných kvalifikací, odstranění národnostní diskriminace, rovné příležitosti žen a mužů či harmonizace daní.
Právo obrátit se na evropského ombudsmana
Pokud jste přesvědčeni, že jste byli poškozeni na základě nesprávného úředního postupu institucí a orgánů Evropské unie, máte právo podat si stížnost evropskému ombudsmanovi. Stížnosti se mohou týkat např. administrativních průtahů, nedostatečné přehlednosti, odepření přístupu k informacím, pracovních vztahů mezi institucemi a jejich zástupci, přijímání zaměstnanců či průběhu výběrových řízení.
DALŠÍ PRÁVA
Právo na rovné pracovní podmínky
Jako občan České republiky máte právo se ucházet o práci v konkurzním řízení jakékoliv společnosti na území kteréhokoliv členského státu Evropské unie. Na základě práva na rovné pracovní podmínky nesmí být u dvou žadatelů o práci z dvou různých členských zemí Unie v rámci výběrového řízení stanoveny rozdílné požadavky a musí jim být zaručeny stejné podmínky. Pokud bude tedy ve stejné firmě stejnou práci vykonávat muž a žena, zaměstnavatel má povinnost jim platit stejnou mzdu a rozdíly mohou být pouze z objektivních příčin (např. úroveň kvalifikace či delší praxe).
Právo studovat
Občanovi České republiky nesmí být v jiné členské zemi Evropské unie bráněno studovat a vzdělávat se z důvodu, že pochází z jiné evropské země nebo že absolvoval jiný typ vzdělávání. Český občan musí dodržet jedinou podmínku, a to aby byl na vybranou univerzitu, kolej či do příslušného odborného nebo rekvalifikačního kurzu přijat nebo aby byl zaměstnán vědeckou institucí.
Právo na přístup k dokumentům
Občané Evropské unie mají právo na volný přístup ke všem dokumentům Unie a členských států Evropské unie. Informace získáte buď podáním písemné žádosti na jakýkoliv orgán či instituci Unie, nebo navštívením některého z webových serverů evropské instituce.
Zdroj: Portál EU, Euroskop.cz
Další finanční tipy a triky najdete na http://www.finance.cz/aktuality/.