Svědek u soudu: Ženy při výběrovém řízení diskriminovány nebyly

16.08.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 15. srpna (ČTK) - Žádná žena nebyla při výběrovém řízení na místo finančního ředitele společnosti Pražská teplárenská diskriminována, řekl u Obvodního soudu pro Prahu 7 představitel personální agentury, která pro firmu kandidáty vybírala. Senát druhým dnem projednává zřejmě vůbec první český soudní spor kvůli diskriminaci ženy v práci. Žalobu na Pražskou plynárenskou podala jednapadesátiletá ekonomka Marie Čauševićová.

Kromě dodatečného dosazení do funkce ředitelky a omluvy v médiích žalobkyně požaduje po svém zaměstnavateli také finanční satisfakci milion korun. Je přesvědčena o tom, že jí představenstvo Pražské teplárenské nevybralo nikoli kvůli nedostatečné kvalifikaci či zkušenostem, ale právě pro její pohlaví. Místo ředitele dostal později muž, který měl prý nižší kvalifikaci.

Žalovaná společnost obvinění z diskriminace odmítá, nesouhlasí ani s názorem Čauševićové, že byla nejvhodnější adeptkou. Žalobkyně v teplárnách stále pracuje v oddělení vnitřního auditu.

"Dotyčná žena byla v první fázi úvodního výběrového řízení skutečně velmi žhavou kandidátkou na vítězství. Ve druhé fázi byl ale její výkon překvapivě slabší, což vedlo k určitému rozčarování na straně představenstva," podotkl dnes představitel agentury a člen výběrové komise Ivan Chocholouš.

Nikdy prý při výběrových řízeních netvrdil, že by byl některý z kandidátů nejlepší, a neuvedl to ani v tomto případě. "Vždy pro klienta vybírám dva nejvhodnější kandidáty a nechám na jeho uvážení, koho z nich si vybere," podotkl Chocholouš.

Žalobkyně byla podle něj jedním ze čtyř kandidátů, s nimiž agentura jednala. Nakonec ji a ještě jednoho muže výběrová komise v čele s Chocholoušem doporučila představenstvu tepláren jako nejvhodnější. Vedení společnosti se však rozhodlo, že nevybere nikoho a bude pokračovat druhým výběrovým řízením s novými adepty, tedy bez předchozích kandidátů. Z něj později vzešel nový ředitel.

"Bylo mi řečeno, že v tom komplexu požadavků, které představenstvo na místo ekonomického ředitele má, nevyhovuje žádný kandidát," vysvětlil soudu Chocholouš, proč si společnost nakonec v prvním řízení nevybrala nikdo. O neúspěchu prý sám informoval i Čauševićovou.

Dnes jako člen tehdejší výběrové komise popřel názor žalobkyně, že se při rozhodování o vysoké funkci v pražských teplárnách zacházelo s někým nerovnoprávně. "Společnost měla naprosto standardní požadavky na toto místo. V žádném případě v nich nezazněla diskriminační klauzule. Pokud by se tak stalo, práci bychom odmítli," uvedl.

"Strašně bych si přála, ne kvůli sobě, ale kvůli všem dalším případům, které se běžně dějí, abych (u soudu) zvítězila," řekla k případu v úterý Čauševićová.

Dnes u soudu popsala, v čem především vidí možnou diskriminaci své osoby - po výběrovém řízení prý na chodbě dostala informaci, že byla nejlepší, ale společnost vybrala muže s nižší kvalifikací. Navíc údajně jeden z účastníků řízení dostal podle ní již s předstihem testové otázky, a mohl se tak na pohovor připravit, ostatní se prý jejich znění dozvěděli až přímo před komisí.

Jednání soudu pokračuje ještě ve čtvrtek, poté bude kvůli výslechu předsedkyně představenstva tepláren a jednoho z neúspěšných uchazečů odročeno, řekl předseda senátu Tomáš Mottl.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK