Čísla o poklesu daňové kvóty jsou reálná, řekl analytik Citibank Miroslav Plojhar. Vedle změn ve zdanění příjmů za tím podle něj stojí i přestávka v růstu nepřímých daní. Naopak podle Miroslava Ševčíka z Liberálního institutu se tato čísla těžko dají hodnotit především z časového hlediska. Pracuje se totiž jen s odhady výběru daní. "Zvlášť obezřetný bych byl i v souvislosti s určením velikosti HDP Českým statistickým úřadem," dodal.
Výnos asi pětiny daňových příjmů veřejných rozpočtů neroste samovolně a v relaci ke každoročně rostoucímu HDP tedy klesá, upozornilo MF v návrhu rozpočtu na příští rok. Daňová kvóta klesá, protože tento pokles nevyváží daňové příjmy rostoucí rychleji než HDP. "Letošní revize a zpřesnění nominálního HDP vedly k tomu, že daňová kvóta se jen z tohoto titulu snížila pro rok 2005 o 0,9 procentního bodu a pro rok 2006 o 0,7 procentního bodu," uvedlo MF.
V porovnání s ostatními zeměmi EU je celkové daňové zatížení Česka mírně pod průměrem, který je mírně nad 40 procenty, upozornil Plojhar. "Avšak v porovnání s ostatními méně vyspělými evropskými zeměmi, jako je Slovensko, Polsko či Pobaltí, jsme výše. Postupné snížení daňové zátěže v dalších letech by rozhodně nebylo na škodu," poznamenal.