"Zpomalení nárůstu aktiv v podílových fondech ve druhém čtvrtletí roku lze přičíst zvýšenému kolísání finančních trhů v tomto období a pokračujícímu odklonu investorů od dřívějších stálic v oblíbenosti, tedy dluhopisových a peněžních fondů," uvedl člen představenstva AKAT Jan Barta. Tento odklon podle něj způsobil především pokračující nárůst úrokových sazeb a s tím spojený pokles výkonnosti v uplynulých 12 měsících.
Fondy AKAT se na letošním růstu podílely osmi miliardami korun. Ve druhém kvartále byl největší zájem o fondy zajištěné (2,2 miliardy Kč), akciové (250 milionů) a smíšené (750 milionů). Mírný nárůst zaznamenaly ještě fondy fondů (33 milionů). Naopak fondy dluhopisové ztratily 760 milionů a fondy peněžního trhu dokonce 1,9 miliardy korun.
Největším zprostředkovatelem zahraničních fondů je ČSOB s 55,2 miliardy Kč spravovaného majetku, ING Bank se 14,7 miliardy Kč, Česká spořitelna s 10,3 miliardy, HVB Bank se 4,2 miliardy a Conseq s 3,6 miliardy korun. Přes 600 milionů získala ve druhém čtvrtletí Raiffeisenbank, přes půl miliardy ČSOB, více než 300 milionů pak Česká spořitelna. Naopak HVB Bank přišla o skoro 400 milionů korun.