"Českou měnu podpořilo pokračující oslabování americké měny kvůli obavám investorů, že příběh zvyšujících se dolarových sazeb je u konce," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Zatímco první ranní obchody se ještě nacházely u 28,10 Kč/EUR, po poledni již domácí měna testovala hladinu 28,00 Kč/EUR. Rekordní hodnoty dosáhla koruna k euru minulý týden při kurzu 27,96 Kč/EUR.
Dolar dnes rozšířil své ztráty, když se z ranních 1,285 USD/EUR jeho kurz posunul až na 1,289 USD/EUR. Trh tak podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory ještě se zpožděním reagoval na středeční americkou inflaci. Ta byla tak nízká, že v očích spekulantů zredukovala pravděpodobnost růstu úrokových sazeb za oceánem na minimum, podotkl.
Koruně pomáhá prý i to, že centrální bankéři zcela přehlíží její sílu. "Jeden člen bankovní rady dokonce tento týden pro média uvedl, že se české podniky se silnou korunou vyrovnají," upozornil Pikora. Tuzemská měna bude i nadále sledovat především vývoj v regionu a na eurodolarovém trhu, odhadl další vývoj Vejmělek.
Na silnou korunu doplácejí exportéři, kteří tak přicházejí o miliardové zisky. Silný kurz koruny je naopak výhodný pro nákup cizí měny na dovolenou. Do cen letošních zahraničních zájezdů se však již nepromítne. Silná měna zlevňuje dovoz ropy, zemního plynu a spotřebního zboží.