"Od té doby, co nastoupilo německé vedení, je vedoucí vlastně děvečka pro všechno. Navíc je nás málo, děláme přesčasy bez odměn, já nemám volné žádné víkendy," řekla zástupkyně vedoucího jedné z pražských prodejen Plus Renata Srpová.
Mluvčí společnosti Plus-Discount David Kolář však obvinění odborářů odmítá. "Všechny denní záležitosti s pracovníky probíráme a systém je nastaven tak, aby všichni měli optimální prostředí k práci. Nový systém evidence docházky a přesčasů jsme navíc představili odborářům, neměli žádné připomínky," uvedl.
Odboráři však poukazují na to, že systém může být v pořádku, pokud se dodržuje. "Když si ale evidenci odpracovaných hodin nevede sám pracovník, tak neví, zda už 150 hodin smluvených ve mzdě oddělal a další může odmítnout, či ne. A to je problém Plusu," řekl předseda Odborového svazu pracovníků obchodu Alexandr Leiner.
Upozornil na to, že zaměstnanci Plusu jsou vystavováni prý i šikaně. "Stal se případ, kdy pracovnici nutilo vedení vyškrabovat na parkovišti nožíkem trávu proto, že má přijet německý management. Jinde zase rozkopal někdo z velení paletu s toaletními papíry a pracovnice to měli uklízet," doplnil.
Od dnešní protestní akce si odboráři slibují, že je německé vedení osloví a začne s nimi jednat. "Pokud se tento efekt nedostaví, budeme v protestních akcích pokračovat. Nebudeme dopředu managementu prozrazovat, kde bychom se sešli, je to součástí strategie," dodal Leiner.
Vedení společnosti Plus-Discount odmítá i další námitku, že zastrašuje řadové zaměstnance ukončením pracovního poměru z důvodu jejich odborové organizovanosti a následně je nutí podepsat výpověď dohodou, či zaměstnance za ukončení odborové činnosti uplácejí.
"Musím to odmítnout. Odbory nelikvidujeme. Nejsou nám známy počty a konkrétní osoby organizované v odborech, víme jen o funkcionářích. Z celého seznamu funkcionářů zaslaného odborovou centrálou u nás už nepracují jen dva lidé. Odešli ale dobrovolně," reagoval Kolář.
Odboráři se dostali do sporu s vedením společnosti Plus-Discount již loni. Odborový svaz tehdy obvinil šéfy řetězce, že se nevybíravým způsobem snaží překazit fungování odborové organizace v této obchodní firmě a nepohodlných odborářů se zbavují například pomocí nebývale tučného odchodného či různých výhrůžek. Vedení Plus-Discount tehdy obvinění odborářů popřelo.
Obchodní řetězce porušují práva svých zaměstnanců poměrně často. Podle údajů Ekologického právního servisu (EPS) inspektoráty práce za posledních 12 měsíců zjistily u sedmi největších obchodních řetězců 627 případů porušování pracovněprávních předpisů. Hypermarkety například svým zaměstnancům neposkytují zákonem stanovenou přestávku na jídlo, aspoň dvanáctihodinový odpočinek mezi dvěma směnami a ani povinný odpočinek v týdnu.
Společnost Plus-Discount provozuje podle odborářů v Česku 123 diskontních prodejen a zaměstnávají více než 2000 lidí. Vedení plánuje v nejbližších třech až pěti letech počet obchodů zdvojnásobit. Investice do rozšiřování sítě a jejího logistického zázemí mají přesáhnout sedm miliard korun. Expanzi plánuje řetězec po celé ČR, především v regionech, kde dosud není zastoupen. Plus-Discount působí na českém trhu od roku 1992 a za posledních pět let investoval do rozvoje obchodní sítě v ČR téměř 1,7 miliardy korun.
Diskontní prodejny v tvrdém souboji o českého zákazníka již předběhly supermarkety, které v 90. letech minulého století tuzemskému trhu dominovaly. Zatímco supermarkety v květnovém průzkumu společností Incoma Research a GfK Praha jako hlavní nákupní místo potravin uvedlo 16 procent českých domácností, tak do diskontů chodí nakupovat již 22 procent lidí. Největší oblibě se v Česku ale stále těší hypermarkety, které preferuje 39 procent domácností.
Skupině Tengelmann, která v Česku kromě diskontních obchodů Plus provozuje i hobbymarkety Obi, loni podle předběžných údajů patřilo s tržbami 19 miliard korun mezi deseti největšími obchodníky šesté až sedmé místo, o které se dělila s obchodním řetězcem Globus.