Znáte to, máte napsat seminárku na nějaké téma, která vás dvakrát nebere, času také nemáte nazbyt, takže na to vletíte tzv. "kompilačně" - postahujete z netu všechny možné referáty, seminárky, něco málo si přečtete, spatláte dohromady a je na světě úžasná, neobjevná, nudná seminárka. Jelikož ji ale většinou nikdo nečte, jste v klidu a zápich máte v kapse.
Nyní to však bude všechno jinak - vývojáři na Masarykově univerzitě vyvinuli program, který zjistí, do jaké míry jste ve své práci opisovali. Učitel vloží váš text do programu, ten ho srovná s texty v databázi (bakalářky, diplomky, referáty, seminárky...) a vypíše, jak moc jste opisovali. Šikovná věcička, co říkáte?
Zdá se tedy, že zlaté časy kompilačních prací jsou tatam. Zatím jen v Brně, v budoucnu se to jistě rozšíří i dále, o tom nemám pochyb. Že pláču na špatném hrobě? Že se opisovat nemá? Jistě, nemělo by se. Stejně tak si myslím, že by se nemělo zadávat nesmyslné množství seminárek. Přijde mi, že člověk nedělá nic jiného než že píše, píše a píše, a když popíše dost papíru, všichni jsou spokojeni. A že by toto bezbřehé psaní nějak zvlášť rozvíjelo myšlení, to jsem si ještě nevšiml. Vlastně budeme rozvíjet myšlení, od teďka - až budeme přemýšlet, jak obelstít onen program.
Samozřejmě chápu, že plagiátorství na akademickou půdu nepatří. Ovšem nehledal bych ho v seminárních pracích. Ono je ostatně dost těžké přijít v seminárce s něčím novým, objevným, závažným, a pokud se jenom tak klouže po povrchu, není náhoda, že se práce podobají jako vejce vejci. Jak se tedy s tímto programem poprat? Přiznejte svou inspiraci a citujte. Tím můžete dále opisovat, jen to musíte přiznat. A to není nic hrozného...
Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.