Přízeň Rakušanů vůči zemím kandidujícím na vstup do Evropské unie je nadále značně selektivní. Většina obyvatel alpské republiky si v EU přeje pouze Maďary (56 procent) a se zřetelným odstupem, ale již menšinově, je ochotna přijmout Slovinsko (45 procent). Vyplývá to z průzkumu Rakouské společnosti pro evropskou politiku (ÖGFE), zveřejněného ve Vídni.
Přijetí dalších rakouských sousedů a členů tzv. první skupiny rozšiřování do unie podporuje už řádově jen třetina Rakušanů. V případě Čechů je to 36 procent a nejmenší nadšení projevují Rakušané nad vstupem Poláků a Slováků (shodně 31 procent).
Jako hlavní důvod obav z reformních sousedů uvádějí Rakušané jaderné elektrárny (86 procent), na druhém místě je s 56 procenty strach ze zvýšené kriminality. Kolem 45 procent Rakušanů má obavy z přílivu levných pracovních sil a přesunu výroby na východ, tedy z další ztráty pracovních míst.
Celkem byli procesu rozšíření unie zřetelně více nakloněni lidé mladšího věku či s vyšším vzděláním než osoby starší či jen se základním vzděláním. V postojích Rakušanů se projevují především stará klišé. Například Maďaři jsou obecně považováni za "dobré", proto v jejich případě nevadí ani jaderná elektrárna Paks, ačkoli patří ke star
ším sovětským typům.Zdroj: HN z 1. 12. 1999