Jak deník připomíná, firmu Petrcíle založili v roce 1996 tehdejší manažeři Nové huti. Stát jejich firmě přiznal předkupní právo na patnáct procent akcií podniku, avšak když se huť dostala koncem 90. let do potíží, stát smlouvu s Petrcíle jednostranně vypověděl.
Manažeři pak Petrcíle prodali podnikateli Radimu Masnému a ten podal žalobu, v níž žádal stát o dvoumiliardové odškodné za neoprávněné vypovězení smlouvy. Arbitráž jeho nárok potvrdila, verdikt posvětil i pražský městský soud, Vrchní soud však později případ vrátil znovu na začátek - arbitři podle něho neměli rozhodovat o výši odškodného. Masný nato Petrcíle prodal kyperské Zuglite a noví vlastníci stát zažalovali podruhé, tentokrát už o 5,8 miliardy korun. "Obě řízení pokračují, nyní se u nich řeší procedurální otázky," potvrdila HN mluvčí ministerstva financí Petra Krainová.
Majetek může Petrcíle vysoudit jen v jedné z žalob. "Záleží na tom, která skončí dřív. Pravděpodobnější je, že se dřív uzavře ta druhá, o vyšší částku," citují HN zdroj, který zná zákulisí případu.
O spojitosti Tykače s Petrcíle se nedávno zmínil časopis Týden. Hospodářským novinám potvrdily Tykačovu kontrolu nad firmou dva dobře informované zdroje.
Kvůli nepovedené privatizaci Nové huti se přitom vedou tři arbitráže. Spor o problematické akcie bývalé Nové huti u arbitráže v Paříži nastartoval i nadnárodní koncern Mittal Steel, jemuž Nová Huť (nyní Mittal Steel Ostrava) už čtyři roky patří. Mittal proto za podnik dosud zaplatil jen dvě třetiny z původně domluvené devítimiliardové kupní ceny, poznamenávají Hospodářské noviny.