Pecina:Fúze Karnevalu a UPC by pomohla omezit dominaci Telefóniky

30.08.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 30. srpna (ČTK) - Spojení největších domácích kabelových operátorů Karneval a UPC by mohlo vytvořit protiváhu pro velké společnosti, především pro firmu Telefónica O2 Czech Republic. Řekl to předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina. Po akvizici by vznikl dominant na trhu kabelových televizí. V tomto sektoru sice může fúze ublížit, ale trhům hlasových služeb a internetu může naopak pomoci, uvedl Pecina.

Jeho úřad zatím o spojení kabelové jedničky a dvojky nerozhodl. Neobdržel ještě ani žádost o povolení fúze. "Přesto je to tak medializovaný případ, že jsem se jím snažil zabývat," vysvětlil. Karneval chce za více než devět miliard korun koupit mateřská firma UPC, společnost Liberty Global. Po spojení vznikne operátor se zhruba 800.000 klienty, který bude nabízet kabelovou televizi, rychlý internet a telefonní služby.

Karneval měl v polovině roku 310.000 zákazníků. Většina z nich využívá kabelovou televizi, asi 57.000 je přes Karneval připojeno k vysokorychlostnímu internetu. Firma připravuje na podzim také telefonní služby. UPC má přes 500.000 českých zákazníků, 420.000 z nich sleduje kabelovou nebo satelitní televizi. Počet přípojek rychlého internetu se podle neoficiálních odhadů pohybuje kolem 100.000 a tisíce lidí využívají telefonní služby UPC.

"Kabelový trh by byl poškozen, těm dvěma by to zase mohlo prospět," naráží Pecina na pokuty, které ÚOHS uložil ještě předchůdci Telefóniky, Českému Telecomu, za zneužití dominantního postavení. Firma se ho podle rozhodnutí antimonopolního úřadu dopustila jak v hlasových službách, tak v souvislosti s rychlým internetem ADSL. Za porušení zákona o hospodářské soutěži dosud firma zaplatila víc než 400 milionů korun.

Podle Peciny je navíc otázka, jak se bude vyvíjet zájem o kabelovou televizi po zahájení digitálního vysílání. "V tom okamžiku, kdy se na to díváte takto komplexně, tak tu situaci můžete vidět úplně jinak. Já neříkám jak rozhodneme, ale není to tak jednoznačné, jak někteří vykládají," dodal.

Antimonopolní úřad letos všechny posuzované fúze povolil. A to i ty, které v předchozím rozhodnutí předchůdce Peciny Josef Bednář zamítl. Spojit se po verdiktu ÚOHS mohou třeba Karlovarské minerální vody a Poděbradka, majitelé Delta pekáren a Odkolku nebo společnost Radiokomunikace a česká pobočka TELE2. "Nástroj, který máme v rukou, když zakážeme fúzi, je extrémně silný a měli bychom spíš přijímat závazky," míní Pecina.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK