Tukový průmysl se odvolal proti rozsudku v kauze celního dluhu

30.08.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 30. srpna (ČTK) - Společnost Tukový průmysl se odvolala proti rozsudku Městského soudu v Praze, podle kterého státní společnost Čepro není zodpovědná za téměř třímiliardový celní dluh. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Lenka Grollová. Případem se tak dále bude zabývat pražský vrchní soud. Společnost Čepro zatím oficiálně informaci o odvolání Tukového průmyslu neobdržela.

Tukový průmysl tvrdí, že Čepro bez jeho souhlasu do oběhu vydalo neproclené pohonné hmoty společnosti Bena. Soudce ale toto tvrzení zamítl. Po několika měsících dospěl k tomu, že smlouva o uložení pohonných hmot mezi Tukovým průmyslem a státní firmou se nevztahuje na třetí subjekty.

Povinnost celně odbavit pohonné hmoty společnosti Bena, která je měla uskladněné v prostorách Čepra, tak podle soudce pražského městského soudu nenáleží Čepru, ale je předmětem smlouvy mezi Tukovým průmyslem a Benou.

Bena uzavřela s Tukovým průmyslem, který v rámci kapacit Čepra provozuje veřejný celní sklad, smlouvu v roce 1996. Zboží, které je zde uloženo, se proclívá až při odbavení ze skladu. Do tohoto skladu začala Bena údajně ukládat nakoupené pohonné hmoty. Když zboží odebírala, měl Tukový průmysl podle policie povinnost zajistit jeho proclení, což neudělal. Podvod odhalili celníci při kontrole ropných produktů ve veřejném celním skladu.

Případ tohoto celního úniku šetří i policie, která stíhá bývalé představitele společností Tukový průmysl, Bena, Venturon Investment a Čepro. Na trestné činnosti směřující proti společnosti Čepro se podle policie podíleli i údajní členové gangu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře.

S Benou, která v 90. letech nakupovala a prodávala pohonné hmoty, jsou spojeny i další pohledávky vůči Čepru. Státní podnik čelí žalobě o vydání pohonných hmot nebo zaplacení zhruba 2,6 miliardy korun. Původním žalobcem je Venturon Investment, od kterého pohledávku později odkoupila společnost Al Batal General Trading. O částku přibližně 348 milionů se soudí firma M Port. Zda jsou tyto spory oprávněné, rozhodne zřejmě na podzim Ústavní soud.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK