Pecina: Vyšetřování RWE jsme protáhli, pokuta mohla být dřív

30.08.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 30. srpna (ČTK) - Rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže o pokutě pro RWE Transgas mohlo padnout dřív, jednání s firmou mohla být kratší. V rozhovoru to přiznal předseda úřadu Martin Pecina. Nyní podle něj záleží na tom, zda firma stihne během dvou měsíců druhostupňového řízení chyby napravit. Teprve pak se dá hovořit o snížení stamilionové pokuty, uvedl Pecina.

Antimonopolní úřad udělil RWE pokutu 370 milionů korun za tři prohřešky proti hospodářské soutěži. Firma podle úřadu zneužila svého dominantního postavení, když účtovala velkým odběratelům za zemní plyn stejné ceny jako domácnostem. Navíc distribuční firmy ze skupiny RWE odebíraly plyn za jiných podmínek než ostatní, distributoři byli v dodávkách plynu omezeni i územně.

ÚOHS řešil zneužití dominance na trhu s plynem od loňského října. Po rozhodnutí českého antimonopolního úřadu museli případ posoudit ještě bruselští úředníci, to trvalo déle než měsíc. "Je to i moje chyba, protože jsem se snažil ze začátku s RWE udělat dohodu jako s ostatními. Možná mi mělo dříve dojít, že do toho máme jít s plnou silou," uvedl předseda s tím, že už by případ rád ukončil.

Stejně jako v prvním stupni se i nyní k případu vyjádří ještě Evropská komise. Definitivní rozhodnutí by tak měl úřad zveřejnit do konce listopadu, nejpozději do Vánoc. Na druhostupňový verdikt čekají s napětím i regionální distributoři. Z nedávné ankety ČTK mezi nimi však vyplynulo, že výrazné změny na trhu neočekávají.

RWE ovládá 80 procent tuzemského trhu s plynem. Z historicky nejvyšší pokuty, kterou kdy ÚOHS uložil, byla firma překvapena a odvolala se. Mluvčí Martin Chalupský tehdy uvedl, že s úřadem probíhají intenzivní a konstruktivní rozhovory s cílem vyřešit jednotlivé otázky, které jsou společnosti vytýkány.

"Jednání s firmou jsme vedli velmi dlouho, je pravda, že firma řadu chyb přiznala, o některých s námi diskutovala, v praxi to ale nemělo moc význam a smlouvy zůstávaly stejné," tvrdí Pecina.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK